هومیوپاتی چیست و مزایای آن چه می باشد؟

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۸


در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این تفاوت آشکار است که در هومیوپاتی شرح و حال دقیق‌تری از بیمار گرفته می‌شود و براساس مجموعه علائم اشاره شده، فقط یک دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

هومیوپاتى چیست و چه مزایایی دارد؟

در پاسخ به این سوال که معنى کلمه هومیوپاتى چیست ؟ هومیوپاتى از دو جزء «هومیو» (HOMOEO) به معناى مشابه و «پاتى» (PATHY) به معناى بیمارى گرفته شده است که در فارسى به «مشابه درمانى» ترجمه شده است، بدین معنا که هر ماده ‏اى که بتواند یک سرى علایم را در افراد سالم ایجاد کند، می تواند همان علایم را در فرد بیمار بهبود بخشد.

برای اینکه مفهوم هومیوپاتی و مشابه درمانی را بهتر درک کنید با یک مثال ساده شروع می کنیم، پیاز! زمانى که پیاز را پوست مى‏ کنید، معمولاً دچار علایمی مانند: آبریزش از چشم، آبریزش از بینى، سوزش چشم، سوزش بینى و گاهى سرفه و عطسه می شوید. این علایم مشابه علایمى هستند که ما در بیمارى سرماخوردگى و یا حساسیت‏ هاى فصلى مى‏ بینیم. بنابراین پیاز را می ‏توان به عنوان جزئی از یک داروى هومیوپاتى در درمان سرماخوردگى‏ ها و حساسیت ‏هاى فصلى بکار برد، به همین سادگی!

این اصل ذکرشده در بالا را «قانون مشابهت» می نامند که مهمترین قانون هومیوپاتى مى‏ باشد.

از مهمترین مزایای هومیوپاتی هم برای شما بگوییم:

داروهای هومیوپاتی عوارض دارویی ندارند.

هزینه درمان در هومیوپاتی بسیار کمترمی باشد.

پزشک هومیوپات وقت بیشتری برای بیمارصرف می نماید.

بیمار می تواند تمام مشکلات خود اعم از ذهنی و فیزیکی را به پزشک هومیوپات اعلام نماید.

پزشک هومیوپات همه علائم ذهنی، احساسی، فیزیکی و اجتماعی بیمار را در نظر خواهد گرفت.

و …

هومیوپاتی چیست

قانون مشابهت در طب هومیوپاتی چیست و طب هومیوپاتی چطور عمل می کند؟

سؤال بسیاری از کاربران این است که طب هومیوپاتی چطور عمل می‌کند و چطور درمان می کند. یکی از اصول طب هومیوپاتی قانون مشابهت است، طبق این اصل، طب هومیوپاتى یک قانون در طبیعت بوده و شما بدون کمک دارو نیز مى‏ توانید مشابهت را ایجاد کنید.

مثال ساده آن می تواند سوختگى باشد که همگی ما تجربه آن را داریم. بدین صورت که می توان هرگاه جایى از بدن ما دچار سوختگى شد، بجاى آنکه آن را زیر آب سرد نگه داریم، میتوان آن را در معرض آب گرم قرار دهیم و یا اینکه عضوى را که دچار سوختگى شده است در معرض حرارت ملایمى قرار دهیم. در این صورت خواهید دید که کاهش درد و بهبودى زخم بطور عجیبی سریع تر اتفاق مى‏ افتد.

لازم به ذکر است که شاید شما بتوانید قانون مشابهت را با موسیقى یا یک رفتار و یا یک گفتار نیز ایجاد نمایید.

به عنوان مثال در آموزش‏‌هاى خودشناسى، «گروه درمانى» وجود دارد، بدین معنا که در یک جمع شما باید از گره ‏هاى روحى خود و نکات مثبت و منفى خود صحبت نمایید، دیگران که در جمع حاضرند و صحبت ‏هاى شما را مى‏ شنوند در مى‏ یابند که تنها آنها نبوده ‏اند که چنین گره‏ هاى روحى‏ داشته ‏اند بلکه بسیارى دیگر از آدم های دیگر هم هستند که از مشکلاتى مشابه رنج مى ‏برند و بنابراین دانستن این دو نکته، که بسیارى از مشکلات روحى در انسان ‏ها مشابه مى‏ باشند و از طرفى دیگر تنها آنها نیستند که چنین مشکلاتى دارند به ایشان آرامش خاطر مى ‏بخشد و می ‏تواند مرهمى بر زخم ‏هایشان باشد.

جایگاه پزشکى هومیوپاتى در طب امروز

با توجه به تاریخچه هومیوپاتی که شما در اینجا می‌توانید درباره آن بخوانید، باید بگوییم بطور کلى به موازات پزشکى رایج که آن را اصطلاحاً «پزشکى آلوپاتى» می ‏نامند، سیستم پزشکى جایگزینى وجود دارد که در اصطلاح انگلیسى آن را “Alternative Medicine” مى ‏نامند که در فارسى به طب مکمل یا طب جایگزین ترجمه شده است و از دیدگاه سازمان بهداشت جهانى (WHO) مشتمل بر حدود ۹۰ رشته درمانى می ‏باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

طب سوزنى (Acupuncture)

هومیوپاتى (Homeopathy)

گیاه درمانى (Phytomedicine)

یوگا (Yoga)

کایروپرکتیک (chiropractic)

دازوهای هومیوپاتی

چرا تعدای از پزشکان کشورمان، هومیوپاتى را قبول ندارند؟

مهمترین علت عدم پذیرش هومیوپاتی توسط پزشکان ایرانی، ناآگاهى از وضعیت هومیوپاتى در جهان پزشکى امروز است. در این مقاله می‌توانید بیشتر با تفاوت پزشکی رایج و هومیوپاتی آشنا شوید. علت دوم آن عدم آشنایى با اصول طب هومیوپاتى و یا عدم هماهنگی این اصول با آموخته‏ هاى آنان در طى ۷ تا ۱۱ سال آموزش پزشکى شناخته می‌شود. در طول تاریخچه هومیوپاتى بسیار تکرار شده است که پزشکانى که براى ردکردن هومیوپاتى شروع به مطالعه آن کرده ‏اند، بعداً از پیروان و اساتید این رشته شده ‏اند!

به عبارت دیگر در طى آموزش پزشکى رایج، دانشجویان این دید را پیدا می‌کنند که انسان تنها از مجموع ه‏اى سلول، مولکول و آنزیم درست شده است، چرا که مى ‏توانند این اجزا را زیر میکروسکوپ و یا در آزمایشگاه به راحتى مشاهده نماید در حالى که در هومیوپاتى فرد در مى‏ یابد که انسان به جز بُعد مادى داراى یک بعد انرژیتیک نیز مى‏ باشد که احاطه بر این بُعد مادى دارد و این بُعد انرژیتیک فعلاً در تئورى‏ هاى شیمیایى و فیزیکى موجود در دنیا نمى‏ گنجد و البته این را باید گفت که افراد بسیارى هم هستند که درصدد شناساندن و ملموس کردن این بُعد انرژیتیک می باشند.

نظر شما در مورد طب هومیوپانی و درمان با طب هومیوپاتی چیست؟ آیا با این طب آشنا هستید؟ به شما توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با روند کار سایت تلومدیک سئوالات متداول عمومی را مطالعه کنید یا مطلب سؤالات متداول هومیوپاتی را ببینید و اگر سؤالی دارید در زیر همین پست با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم

 1. fereshtejazayeri می گه:
  ۲۳:۱۹ مورخه ۰۱ آبان ۹۸

  برای همه ی کسانی که برای کمک به دیگران تلاش میکنند آرزوی موفقیت دارم.

  ۳+
  • امیر زمانی می گه:
   ۱۰:۱۳ مورخه ۲۶ آبان ۹۸

   سلام خانم جزایری عزیز،
   ممنون از لطف شما. موفق باشید.
   تیم تلومدیک

   ۱+
 2. masi.abdolreza می گه:
  ۰۹:۵۴ مورخه ۱۴ خرداد ۹۹

  با آرزوی موفقیت برای اقای دکتر عسگری و تیم پزشکی در تلومدیک ♥️

  ۱+
  • امیر زمانی می گه:
   ۰۷:۵۹ مورخه ۱۴ تیر ۹۹

   با تشکر از محبت شما. امیدواریم مطالب سایت و خدمات تیم تلومدیک برای شما مفید بوده باشد.

   ۱+