مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج ؛ تفاوت‌ها و ویژگی‌ها

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۸


در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این تفاوت آشکار است که در هومیوپاتی شرح و حال دقیق‌تری از بیمار گرفته می‌شود و براساس مجموعه علائم اشاره شده، فقط یک دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج

هومیوپاتى یکى از رشته‏‌هاى زیرمجموعه طب کل‏ نگر (Holistic Medicine) است که در آن تمامیت جسمى، ذهنى، احساسى و محیطى فرد در طى فرآیند شرح حال‏ گیرى و درمان در نظر گرفته می‌شود، به عبارتى دیگر سعى خواهد شد مجموعه علائم به ظاهر بی‌ربط در قسمت‏‌هاى مختلف بدن به عنوان یک تابلو معرفى شوند. برای شروع مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج مثالی مطرح می‌کنیم.

به‌طورمثال فردى که معمولاً عصبانى و داراى نفخ شدید شکم است و سنگ کلیه هم دارد و داراى ترک در پاشنه پا نیز است این علائم تحت عنوان تابلوى Lycopodium قرار مى‏ گیرد. در مثالی دیگر فردى که از نظر روحى افسرده است و همیشه میل به تنهایى و گریه دارد و مکرراً تبخال هم می‏زند و اتفاقاً داراى گواتر (غم باد) است و ناخن‏‌هاى نرم و شکننده‌‏اى هم دارد، تحت عنوان Natrium Muriaticum قرار مى‏ گیرد و بر این اصل است که پزشک هومیوپات در شرح حال‏‌گیرى از بیمار، نیاز به تمامى علایم در جاهای مختلف بدن دارد.

بنابراین هنگامى که تمامى این علائم زیر یک عنوان قرار گرفتند، پزشک هومیوپات مى‏‌تواند تنها یک دارو براى تمام این علایم تجویز کند و نیازى به استفاده از چند دارو براى چند علامت نیست. به عبارتى دیگر جزءنگرى و تجویز چند دارو زمانى ایجاد مى‏‌شود که پزشک نتواند ارتباطى بین علایم پیدا نماید. این مورد یکی از موارد مهم در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج محسوب می‌شود.

درواقع در پزشکى رایج ارتباطى منطقى براى علائم یاد شده وجود ندارد لذا مى‏ گویند که عصبانیت‌ات را براى روان‏پزشک، نفخ‌ات را براى متخصص داخلى، سنگ کلیه‏ را براى اورولوژ و ترک پاشنه پا را براى متخصص پوست مطرح کن و لذا فرد باید چندین داروى مختلف مصرف نماید در حالى که در هومیوپاتى براى همه آنها تنها یک دارو تجویز مى‏گردد.

مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج

هومیوپاتی و نگاه کلی‌ به اعضای بدن

از طرف دیگر در طب کل‏‌نگر هومیوپاتی، عضوهاى مختلف بدن جدا از هم در نظر گرفته نمی‌شوند و یا جسم و جان را جدا از همدیگر نمی‌دانند و در یک دید کلی‌تر انسان موجودى جدابافته از کل طبیعت و آفرینش نیست و در این نگرش معتقدند که در واقع تمام اعضاى فرد یک نوع اختلال (پاتولوژى) را نشان مى‏‌دهند، لکن این نمایش در هر عضو، با توجه به امکانات آن عضو خواهد بود که می‌تواند نشان‌دهنده تفاوت موجود ناشی از مقایسه هومیوپاتی و پزشکی رایج باشد.

به‌طورمثال در یک وضعیت اضطراب ‌آور، قلب، تپش از خود نشان مى‌‏دهد، دستگاه گوارش دچار اسهال مى‏‌شود و شخص از درون دچار بی‌قراری خواهد بود. درواقع این کل‏‌نگرى در بسیارى از روش‏ هاى دیگر طب کل‏‌نگر هم وجود دارد همچنانکه در طب سوزنى و یوگا نیز این چنین کل‌نگری را شاهد هستیم. در حقیقت تفاوت عمده هومیوپاتى با طب رایج (آلوپاتى) در این نگرش فلسفى به انسان و بیمارى و خلقت می ‏باشد.

بیماران باید بدانند که بیماری‌شان از هر نوعى که باشد تنها به یک دلیل به وجود نیامده است و مجموعه‌اى از عوامل درونى و بیرونى باعث بروز آن مشکل خاص جسمى یا ذهنى شده است، بنابراین تنها نبایستى که به دارو از هر نوعى که باشد، (هومیوپاتى یا شیمیایى) بسنده کند، بلکه خود نیز با تغییر در روش زندگى و رفتارى سعى بر رفع عوامل ایجادکننده یا تشدیدکننده بیمارى داشته باشد و این حرف نشان‏‌دهنده نقش ارزنده و اولویت بهداشت در درمان است.

در این میان هومیوپاتى روش درمانى معرفی می‌شود که می‌تواند عملکرد مؤثری داشته باشد و یک عامل قوى جهت بازگرداندن وضعیت بیمارى به سلامتى تلقی شود. با همه اینها خوب است نگاهی به مطلب مزایای هومیوپاتی داشته باشید.

مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج

با خمیرمایه بیماری ها (میازم) آشنا شوید!

ازآنجایى‌که همه ما یک خمیرمایه بیمارى به نام «میازم» را با خود به همراه داریم؛ این مورد در بعضى از خانواده‏ ها در طى قرون متمادى سنگین و سنگین‏تر شده است و در تجربه چندین ساله پزشکى آلوپاتى خود دریافته‌ایم که داروهاى شیمیایى کوچکترین راهى به آن ندارند، به همه توصیه مى‏کنیم که حتماً هومیوپاتى را تجربه کنند چرا که هدف اصلى هومیوپاتى از بین بردن این میازم سنگین است که البته ابزارهاى حمله به آن را برخلاف پزشکى رایج دارد و باید ذکر کرد که این ابزارها تنها در دست یک پزشک هومیوپات «کلاسیک» چنین خاصیتى را دارند و نه یک پزشک هومیوپات «مدرن».

همچنین باید دانست همانگونه که این میازم ذکرشده در طى نسل‏هاى مختلف سنگین و سنگین‏‌تر شده است، به همان ترتیب نیز شاید براى ریشه‏‌کن‏ کردن یک مشکل خاص در یک خانواده (مثل زمینه حساسیت، زمینه دیابت، زمینه سرطان، زمینه رماتیسم و…) نیاز به چندین نسل درمان هومیوپاتى باشد.

به هر شکل بایستى که هرچه زودتر با داروهاى هومیوپاتى به این خاکستر شعله‏‌ور شده یا نشده بیماری‌‏ها حمله‏‌ور شد و آن را کم‏ اثرتر کرد، و این حاصل نمی‌شود مگر آنکه ما براى حل هر مشکل کوچک (مثل سرماخوردگى، سینوزیت، اسهال و استفراغ و…) یا بزرگ خود (حتى حوادث، مثل سوختگی‌ها، شکستگی‌ها و پیچ‌‏خوردگی‌ها و…) به پزشک هومیوپاتى مراجعه کرده و سعى بر حل مشکل خود توسط داروهاى هومیوپاتى کنیم.

زمان طلایی (Golden Time) در درمان هومیوپاتی

تذکر این نکته به پزشکان و بیماران متعصب به هومیوپاتى را بسیار ضرورى مى‏دانیم که علیرغم گفته‌هاى بالا ما براى هر مورد خاص بایستى که یک زمان طلایی (Golden Time) را در نظر بگیریم و اگر ما به هر دلیلى مانند:

  • ندادن اطلاعات کافى از طرف بیمار براى پیدا کردن دارو
  • اشتباه هومیوپات در جمع‏ بندى براى پیدا کردن دارو
  • در دسترس نبودن بیمار یا پزشک
  • در دسترس نبودن دارو
  • شرایط بسیار اورژانس مثل حملات قلبى یا آسم
  • بُعد فاصله
  • و…

قادر به درمان به روش هومیوپاتى نبودیم باید که حتماً به جهت پرهیز از صدمه به بیمار و یا اتلاف وقت و یا هزینه، از دیگر روش‏هاى درمانى، چه روش‏هاى کل‏‌نگر، چه پزشکى رایج و حتى جراحى استفاده کنیم و بعد از رفع آن وضعیت خاص، درمان هومیوپاتى را مجدداً ادامه بدهیم.

سخن آخرمان در این بخش از مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این است که ما این حق را به آنها مى‏دهیم که پزشکى هومیوپاتى را باور نداشته باشند، چرا که ما نیز قبلاً همانند آنان فکر می‌کردم، لیکن این حق را فقط تا قبل از خواندن فلسفه هومیوپاتى و یا تجربه چندین باره داروهاى هومیوپاتى به آنها مى‌دهیم و می‌‏گوییم که اگر قصد کمک به بیماران‌تان را دارید فقط یک بار داروهاى هومیوپاتى را امتحان کنید.

انسان از دیدگاه طب هومیوپاتى

بعد از پرداختن به مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج می‌توانیم به کاربردهای هومیوپاتی نیز نگاهی داشته باشیم. همچنین باید بگوییم، دیدگاه فلسفه هومیوپاتى، انسان موجودى است انرژیتیک که اعضاى مختلف آن تحت نفوذ این انرژى در هماهنگى و تعادل قرار دارند. این انرژى را در هومیوپاتى، انرژى حیاتى (VITAL FORCE) مى‏‌نامند. به زبان ساده‏‌تر اگر شما کامپیوتر را در نظر بگیرید: این کامپیوتر داراى برق (روح)، نرم‌‏افزار (انرژى حیاتى یا معادلش، جان) و مانیتور (جسم) است و همانگونه که در مبحث داروها ذکر خواهد شد، داروهاى هومیوپاتى روى این انرژى حیاتى اثرگذار خواهند بود.

این دیدگاه نه تنها براى انسان بلکه براى تمام موجودات (چه جاندار و چه بی‌جان) قائل به انرژیى است که این انرژى در تولید داروهاى هومیوپاتى براى ایجاد اثر درمانى به کار گرفته مى‏‌شود. شاید دیگر تفاوت در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج اشاره به همین نکته باشد. در صورت تمایل هم از بخش سؤالات متداول درمان با هومیوپاتی هم می‌توانید اطلاعات مفیدی را کسب کنید. همچنین اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید می‌توانید نظرات خود را در پایین همین متن با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم