کاربردهاى هومیوپاتى از درمان بیماری های جسمی تا بیماری های روحی

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۸


در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این تفاوت آشکار است که در هومیوپاتی شرح و حال دقیق‌تری از بیمار گرفته می‌شود و براساس مجموعه علائم اشاره شده، فقط یک دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

هومیوپاتی در درمان چه بیماری‌‎هایی کاربرد دارد؟

هومیوپاتی سیستم درمانی کاملی به موازات پزشکی رایج است، بدین گونه که از بیماری‌های حادی نظیر سرماخوردگی و اسهال و استفراغ گرفته تا بیماریهای مزمنی نظیر سرطان‌ها و ام اس را می تواند تحت درمان قرار دهد. همچنین در حوادثی مثل شوک‌ها، پیچ خوردگی‌ها، شکستگی‌ها و ترمیم زخم‌ها و سوختگی‌ها کاربرد دارد. درنتیجه می‌توان گفت در زمینه یک سری از بیماری‌ها درصد موفقیت، خیلی بالا و در بعضی دیگر درصد موفقیت پایین ممکن است پایین باشد. در اینجا می‌توانید اطلاعاتی در مورد تفاوت هومیوپاتی و پزشکی رایج کسب کنید.

به عنوان نمونه، در بیماری‌هایی مانند سردرد، سینوزیت، حساسیت‌های فصلی، مشکلات ریوی مانند آسم، کیست‌های سینه، ناراحتی‌های گوارشی، دردهای معده و ورم معده، سنگ های کلیوی، شب ادراری کودکان، ناراحتی‌های ادراری، اختلالات جنسی مثل سردمزاجی یا میل جنسی بیش از حد، ناتوانی وکم توانایی جنسی، مشکلات زنان و زایمان مانند نازایی و دیرزایی می‌تواند کاربردهای هومیوپاتی را مشاهده کرد.

علاوه‌براین درمان فیبروم‌های رحمی، کیست‌های تخمدان و اختلالات پریود و دردهای قبل از آن، دردهای استخوانی و عضلانی و مشکلات پوستی مانند آکنه‌ها، کهیرها و حساسیت‌های پوستی و فصلی و به‌خصوص مسائل روحی روانی نظیر افسردگی، اضطراب و ترس نیز با روش هومیوپاتی دارای درصد موفقیت بالا است. ولی در بیماری‌هایی مانند سرطان‌ها، M.S و ایدز درصد موفقیت آن بسیار پایین است.

کاربرد هومیوپاتی برای حل مشکل زنان باردار و نوزادان

 
 

در مورد کاربردهای هومیوپاتی همان‌طور که در بالا اشاره کردیم بسیار گسترده است. یکی از این کاربردها مربوط به زنان حامله، نوزادان و مشکلات آن‌ها خواهد بود. درواقع هومیوپاتی در این دوره هم راه‌حل‌هایی دارد؛ چرا که داروهای هومیوپاتی در مقادیر تجویزشده عوارض جانبی ندارند لذا نوزادان و خانم های باردار حتی در سه ماهه اول حاملگی نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند.

اصولاً از آنجایی که فرزندان، بسیاری از حالات ذهنی و جسمی خود را از والدینشان به ارث می‌برند، توصیه می‌شود کسانی که هنوز ازدواج نکرده‌اند و یا هنوز بچه‌دار نشده‌اند هرچه زودتر، صرف نظر از اینکه احساس سلامتی می‌کنند یا خیر به یک پزشک هومیوپات مراجعه کنند تا در طی روند استفاده از داروهای هومیوپاتی این خمیر مایه مشکلات جسمی یا ذهنی که در همه ما وجود دارد و در هومیوپاتی آن را به نام میازم می شناسیم به شکلی خفیف‌تری به نسل بعد انتقال یابد تا بتوانیم تا در سایه برخورداری از مزایای هومیوپاتی، نسلی سالم تر از قبل نیز داشته باشیم.

homeopathy and / هومیوپاتی و حاملگی

آیا طب هومیوپاتی محدودیت هم دارد؟ علل آن چیست؟

به‌طورکلی ما نباید با روش درمانی هومیوپاتی با تعصب بی‌مورد برخورد کنیم، چراکه هدف، بهبودی بیمار با کوتاه‌ترین، ایمن‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش است. لذا بطور مثال در مورد آپاندیسیت که ما فرصت کوتاهی داریم، باید تکلیف مریض را حداکثر در طی ۲۴ ساعت معلوم کنیم.

در این موارد ما داروی هومیوپاتی را تجویز کرده ولی بیمار را هم سریعاً به بیمارستان معرفی می‌کنیم. چنانچه داروی هومیوپاتی دقیق انتخاب شده باشد، بیمار لزومی به جراحی پیدا نخواهد کرد، در غیر این صورت بیمار باید حتماً جراحی شود. پس در این مورد محدودیت ما به علت زمان بوده است.

دلیل محدودیت هومیوپاتی در سرطان

در بیماری‌هایی مانند سرطان یا ایدز هرچند که اخباری از بهبودی این بیماری ها توسط هومیوپاتی در رسانه‌های مختلف اعلام می‎شود، اما دست ما بسیار بسته است و درصد موفقیت در این گونه بیماری‌های پیشرفته قابل مقایسه با درصد موفقیت در دیگر بیماری ‌ای غیرپیشرفته نیست. در اینجا محدودیت ما به خاطر نیروی حیاتی بسیار تحلیل رفته فرد است.

محدودیت دیگر هومیوپاتی در مورد بیمارانی است که سالیان سال از داروهای سنگینی مانند کورتون ها، هورمون ها، مخدرها، داروهای شیمی درمانی و یا داروهایی نظیر لیتیوم و هالوپریدول استفاده کرده‌اند. البته سابقه استفاده‌کردن از این داروها مغایرت صددرصد با استفاده از داروهای هومیوپاتی ندارد، ولی در این موارد مدت درمان بسیار طولانی خواهد بود و یا اینکه بیرون‌ریزیهای شدیدی (Aggrevations) را بیمار می‌بایست تحمل کند که بسیاری از اوقات این دو مورد ذکرشده خارج از تحمل بیمار خواهد بود.

محدودیت هومیوپاتی در حوادث

محدودیت دیگر هومیوپاتی در حوادث است. مثلاً در مورد شکستگی استخوان ها، شما الزاماً می‌بایست استخوان را جا انداخته و گچ‌گیری کنید، اما می‌توان در این موارد نوعی داروی هومیوپاتی را تجویز کرد که طول مدت جوش خوردن شکستگی را کوتاه کند و یا رگ پاره شده را حتماً باید با جراحی ترمیم کرد ولی باز می‌توان با داروی هومیوپاتی زمان بهبودی را تسریع نمود.

محدودیت در سبک زندگی بیمار


از دیگر موارد محدودیت هومیوپاتی روش زندگی فردی یا همان لایف استایل فرد است. به عنوان مثال کسی که شغلش پر از استرس‌های کاری است، داروهای هومیوپاتی بر او کم اثرتر خواهند بود، چراکه انرژی فرد دائماً در حال تحلیل رفتن است و یا اگر مثلاً شغل فرد با بی‌خوابی همراه باشد طبیعتاً این بی‌خوابی یک سری مشکلات جسمی و روحی را برای او به همراه خواهد داشت.

داروهای هومیوپاتی / homeopathy medicine

طول مدت درمان با هومیوپاتی برای هر بیمار چقدر است؟

طول مدت درمان با هومیوپاتی سؤالی است که اکثر مراجعه کنندگان معمولاً از پزشک هومیوپات خود می‌پرسند اما باید ذکر کرد که به هیچ عنوان این سؤال پاسخ مشخصی ندارد ولی می توان چند قاعده اصلی زیر را برای در نظر گرفتن حدود طول مدت درمان با هومیوپاتی در نظر گرفت:

۱ – هرچه سن بیمار پایین‌تر باشد، عمق بیماری کمتر و طول مدت درمان کوتاه‌تر خواهد بود.
۲ – اگر بیماری ارثی باشد، چون عمق بیماری بیشتر است، طول مدت درمان طولانی‌تر خواهد بود.
۳ – هرچه تعداد بیماری‌هایی که یک فرد دارد بیشتر باشد، طول مدت درمان طولانی‌تر خواهد بود.
۴ – چنانچه بیمار مجبور به استفاده از داروهای شیمیایی باشد، مثل استفاده از داروهایی نظیر انسولین، داروهای فشارخون و داروهای اعصاب، طول مدت درمان بیشتر خواهد بود.
۵ – چنانچه فرد بهداشت شغلی، روانی، غذایی و… را رعایت نکند، طول مدت درمان نیز بیشتر خواهد بود.
۶ – در این میان پاسخ بدن فرد به داروهای هومیوپاتی را نیز باید ذکر کرد. چرا که در تجربه مشاهده شده است که در بعضی از خانواده‌ها داروی هومیوپاتی به راحتی و در بعضی دیگر به سختی و به کندی عمل می‌کند.

نهایتاً شما می بایست به هومیوپاتی به چشم یک نیاز طبیعی بدن نگاه کرده و هر ماهه بدن خود را تنظیم نمائید هرچند که بعد از مدتی پزشک شما فاصله دیدارهای بعدی شما را به ۲، ۴، ۶ و یا حتی ۱۲ ماه بعد موکول خواهد نمود.

داروهای هومیوپاتی / homeopathy medicine

آیا طب هومیوپاتی تلقین است؟

طب هومیوپاتی مسلماً تلقین نیست؛ چرا که هومیوپاتی به عنوان یک رشته پزشکی اثبات شده و طب هومیوپاتی در گیاه پزشکی و دامپزشکی نیز کاربرد دارد و هم اکنون در ایران نیز دامپزشکانی هستند که از این شیوه درمانی استفاده می کنند.

از سوی دیگر باید دانست که روش تلقین درمانی نیز وجود دارد که متفاوت از طب هومیوپاتی است. شما می‌توانید با تلقین برای خود سرطان درست کنید و یا حتی آن را معالجه کنید ولی مسلماً برای این کار نیاز به انرژی زیاد و ساعت‌ها وقت است. درحالی‌که در هومیوپاتی بیمار بدون آنکه بخواهد تمرکز خاصی را انجام دهد و یا وقت خاصی را برای درمان خود صرف کند، بهبود می‌یابد و این در موارد حاد کاملاً واضح است. به‌طوری‌که اغلب در این موارد فقط نام معجزه را می توان برای آن متصور شد.

بسیاری از بیماران اظهار کرده‌اند که با اسهال و استفراغ حاد و یا آنفلوانزای حاد با حال عمومی کاملاً بد به پزشک هویمیوپات مراجعه کرده‌اند و با کمک داروهای هومیوپاتی در طی ۲۴ ساعت و یا حتی با مصرف داروی مربوطه در مطب، هنگام خارج شدن از مطب کاملاً بهبود یافته‌اند. به این نکته هم باید اشاره کرد که این واقعیت هم وجود دارد، اگر فردی به پزشک خود اعتقاد داشته باشد (صرف نظر از نوع طب به کار رفته) بهتر و سریع‌تر نتیجه می‌گیرد.

کلام آخر
و کلام آخر در مورد کاربردهای هومیوپاتی باید اشاره کنیم هرچند این روش درمانی در درمان برخی از بیماری‌های می‌تواند عملکرد درخشانی داشته باشد اما در بیماری‌هایی که نیاز به جراحی در اولویت باشد و زمان محدود داشته باشیم، نمی‌تواند به خوبی ظاهر شود.

با همه اینها در درمان بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، میگرن، استرس، دردها و بی‌نظمی‌های قاعدگی اثبات شده است که هومیوپاتی روشی قابل اعتماد خواهد بود. نظر شما در این باره چیست و آیا تاکنون تجربه استفاده از روش درمانی هومیوپاتی را در درمان بیماری خاصی داشته‌اید؟ اگر بله خوشحال خواهیم شد، زیر همین پست نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

 
 

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم