داروهای هومیوپاتی یکبار برای همیشه یا … !؟

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۸


در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این تفاوت آشکار است که در هومیوپاتی شرح و حال دقیق‌تری از بیمار گرفته می‌شود و براساس مجموعه علائم اشاره شده، فقط یک دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

داروهای هومیوپاتی یکبار برای همیشه یا … !؟

استفاده از طب هومیوپاتی و داروهای هومیوپاتی مانند دیگر رشته های پزشکی با توجه به نوع بیماری و سابقه آن و بسیاری از عوامل دیگر می‌تواند طول‌درمان متفاوتی داشته باشد. در این زمینه توصیه می‌کنیم مقاله فرایند درمان با طب هومیوپاتی را هم مطالعه کنید.

داروهای هومیوپاتی / homeopathy

در ادامه می‌خواهیم با هم بررسی کنیم که مشکلات بیمار با یک یا چند بار مصرف دارو براى همه عمر حل مى‏‌شود و یا مسئله‌ای به نام عود بیمارى نیز وجود دارد. در واقع باید بگوییم که هدف اصلی از درمان با طب هومیوپاتى، ریشه ‏کن کردن تمام مشکلات فرد به‌طور دائم است. اما مى‏‌توانیم به دلایل زیر عود بیمارى در بیمار را داشته باشیم:

۱- میزان مصرف دارو

معمولاً پزشکان هومیوپات به منظور ارزیابى حساسیت بیمار نسبت به داروهاى هومیوپاتى، ترجیح مى‌‏دهند که از داروهایى با قدرت پایین‏‌تر روند درمان را شروع کنند و چنانچه عودى بعد از یک دوره بهبودى پیش بیاید نشان‏‌دهنده آن است که اکنون بیمار نیاز به همان دارو ولى با قدرت بالاتر دارد و این پله‏‌هاى افزایش قدرت را باید بدون عجله و در زمان مقتضى خود طی کند، چراکه دارویى با توان بالا مى‏‌تواند در بیمارى که حساسیت زیادى نسبت به آن دارد وضعیت بیمارى فرد را به شدت تشدید کند.

۲- تأثیر رژیم غذایی

علت دیگر عود علایم فرد مى‏‌تواند به دلیل خنثى شدن داروى هومیوپاتى مصرف شده باشد. بر همین اساس معمولاً بسیارى از پزشکان هومیوپات توصیه مى‏‌کنند که بیمار رژیم غذایى خاصى را رعایت کند. این رژیم معمولاً شامل پرهیز از مصرف قهوه و نسکافه، فلفل، سیر و نعناع خواهد بود. بسیارى از پزشکان هومیوپات روى این پرهیزها تأکید دارند، ولى عده‌‏اى دیگر آن را دلیلى براى عود بیمارى نمى ‌دانند. طبق تجربه شخصى، بنده نیز به این نتیجه رسیده‏‌ام که معمولاً داروهاى هومیوپاتى قوى‌تر از آن هستند که با مواد خوراکی ذکر شده در بالا خنثى شوند ولى احتیاط ایجاب مى‌‏کند که تا زمان بهبودى به‌خصوص در چند ماه اول این موارد رعایت شوند.

داروهای هومیوپاتی / اثر داروهای هومیوپاتی / انواع داروهای هومیوپاتی

۳- روش و سبک زندگی

علت دیگر عود بیمارى مى‌‏تواند به روش زندگى فرد برگردد. در هومیوپاتى بر روى بهداشت تأکید فراوان مى‌شود. بهداشت مى‏‌تواند شامل بهداشت آب و غذا، بهداشت هواى تنفس شده، بهداشت شغل شخص (بهداشت حرفه‌اى)، بهداشت صوتى و از همه مهم‌تر بهداشت روانى باشد که هریک از این موارد با توجه به نوع بیمارى فرد اهمیت خاص خود را دارند.

healthy-lifestyle / سبک زندگی سالم

به‌عنوان‌مثال کسى که مشکل آسم دارد و در شرایط جغرافیایى و یا شغلى‏ قرار دارد که نمى‌‏تواند بهداشت هواى تنفسى خود را رعایت کند، مسلماً درمان ریشه‌‏اى براى وى شکل نخواهد گرفت و این فرد اگر مى‏‌خواهد که به‌طورکامل از بیمارى آسم رهایى یابد، مى‌‏بایست که تا حد امکان در جهت تصحیح وضعیت بهداشت هواى تنفسى خود بکوشد، مثلاً محل زندگى و یا شغل خود را عوض کند و یا حداقل از ماسک‏‌هاى مربوطه در محیط کار خود استفاده کند.

مثال دیگر درخصوص بهداشت روانى، فردى است که به دلیل اضطراب مراجعه کرده است و شغلى پرمسئولیت و اضطراب‌آور دارد و یا در شرایط زندگى خانوادگى پر استرسى زندگى مى‏‌کند. منطقاً چنین فردى با داروى هومیوپاتى تا مدتى بهبودى حس مى‏‌کند ولى تا زمانى که شرایط شغلى و یا خانوادگى وى پر استرس باشد، طبعاً عودهاى مکرر وجود خواهد داشت. در این راستا پیشنهاد می‌دهیم نکاهی به این مقاله داشته باشید.

کلام آخر

بنابراین همان‌گونه که قبلا نیز بیان شد یک مجموعه شرایطى لازم هستند تا حلقه‏‌وار به دنبال هم قرار گیرند و فرد را در وضعیت بیمارى جسمى و یا ذهنى خاصى قرار دهند، پس مسلماً بایستى که یک مجموعه شرایطى دست به دست هم بدهند تا فرد را از این وضعیت جسمى یا ذهنى رهایى بخشند. بسیارى از این حلقه‏‌هاى بیمارکننده را فرد مى‏‌تواند با دقت در شرایط زندگى، ذهنیات، الگوی غذایى، عادات رفتارى و… خود بیابد و آنها را حل و فصل کند.

در این جا لازم به ذکر است که حالت دیگرى نیز وجود دارد که عود بیمارى نیست بلکه عوض شدن وضعیت بیمار است. به این معنى که با یک داروى هومیوپاتى بعد از مدتى علایم اولیه فرد برطرف شده ولى علایم دیگرى که مى‏‌توانند جدید باشند و یا فرد سابقه آن‌ها را در خود و یا خانواده خود داشته است بروز کنند که در این حالت نیاز است که داروی هومیوپاتی تجویز شده توسط پزشک هومیوپات عوض شده و داروى مناسب دیگرى تجویز شود.

تجربه شما از درمان با داروهای هومیوپاتی چیست؟ اگر تجربه خاصی در این زمینه دارید و تاکنون از روش درمان هومیوپاتی برای درمان استفاده کرده‌اید خوشحال خواهیم شد در پایین همین پست نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم