آنچه باید در مورد داروهای هومیوپاتی بدانید (قسمت اول)

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۸


در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این تفاوت آشکار است که در هومیوپاتی شرح و حال دقیق‌تری از بیمار گرفته می‌شود و براساس مجموعه علائم اشاره شده، فقط یک دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

دانه های سفید اسرارآمیز! آشنایی با انواع داروهای هومیوپاتی و منشأ آنها

داروهای هومیوپاتی، در نگاه اول واقعا اسرارآمیز و رمزآلود به‌نظر می رسند! خیلی از کاربران به ما می گویند که مگر می‌شود این حبه‌های کوچک سفید این مقدار از قدرت درمانی را در خود داشته باشند!؟ جواب یک چیز است: بله! به عنوان داروهای هومیوپاتی می‌شود!

در طب هومیوپاتى حدود ۴۰۰۰ نوع داروی هومیوپاتی وجود دارد که پس از شناسایى و آزمایش، روز به روز بر تعدادشان افزوده مى‏‌شود. منشأ داروهاى هومیوپاتى، عمدتاً گیاهان (حدود ۷۰%) و در درجه‏‌هاى بعدى املاح معدنى (حدود ۲۰%) و حیوانات (حدود ۷%) و مواد بیولوژیک (حدود ۳%) هستند.

داروهای هومیوپاتی / homeopathy medicine

داروهای هومیوپاتی از چه منابعی تهیه می‌شوند

بطور کلی داروهای هومیوپاتی از شش منبع اصلی تهیه می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱) خانواده‌ گیاهان

حدود ۶۰ درصد داروهای هومیوپاتی، از یک یا چند بخش از گیاهان تهیه می‌شوند. کل گیاه یا برخی از قسمت‌های آن مثل برگ‌ها، ریشه‌ها، گل‌ها، دانه‌ها، شیره گیاه و میوه‌های توتی شکل ممکن است در آماده‌سازی این داروها به‌کار برده شوند. تمام انواع گیاهان، از جمله، بی‌خطر، سمی و حتی گیاهان گوشتخوار در داروهای هومیوپاتی استفاده می‌شوند.

۲) خانواده‌ مواد معدنی

خواص درمانی برخی از فلزات و غیرفلزات شناخته‌شده و ترکیبات مهم آن‌ها در هومیوپاتی استفاده می‌شود. برخی از مواد شیمیایی و معدنی نیز در ساخت برخی از داروهای هومیوپاتی بکار می‌روند. برای مثال، اسید سولفوریک و اسید نیتریک و بسیاری از مواد معدنی و فلزات منبع اصلی مواد استفاده شده در داروها هستند.

تقریباً ۲۰ درصد داروهای هومیوپاتی، از مواد معدنی تهیه می‌شوند. مانند فلزات، غیرفلزات، و ترکیبات آن‌ها. برخی از داروها از فلزات تهیه می‌شوند که تعدادی از آنها عبارتند از: طلا (Aurum metallicum)، پتاسیم(Kali carbonicum)، نمک معمولی(Natrum muriaticum) و شن (Silica).

داروهای هومیوپاتی / homeopathy medicine

۳) خانواده‌ جانوران

گروه جانوران جایگاه خاصی در داروهای هومیوپاتی و همچنین در داروخانه‌های هومیوپاتی دارد که از این منابع جانوری معمولاً با روش بدون خشونت استفاده می‌شود. برخی از حشرات مانند مگس اسپانیایی( آپیس ملیفیکا) و برخی از مواد مثل سم مار کبرا ( ناجا)، سم عنکبوت و غیره که با دوز بسیار پایین در داروهای هومیوپاتی به کار برده می‌شوند.

۴) بافت‌های بیمارشده

بعضی از داروهای هومیوپاتی از بافت‌ها یا ترشحات باکتریایی، ویروس‌ها و سایر جانوران کوچک میکروسکوپی به دست می‌آیند. حتی برخی از میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها نیز در ساخت گروه خاصی از داروهای هومیوپاتی بکار می‌روند (که Nosode نامیده می‌شوند). مثل ویروس آنفلوانزا، باکتری سل و غیره.

نکته جالب اینجاست که می توان به وضوح مشاهده کرد که طب هومیوپاتی از استفاده‌ درمانی به میزان بسیار کم از جانوران کوچک میکروسکوپی، سال‌ها قبل از اختراع واکسن، حمایت کرده بود.

 

۵) هورمون‌ها و بافت‌های سالم

بافت‌های سالم انسانی، جانوری هم در ساخت داروهای هومیوپاتی بکار برده می‌شوند. برخی از هورمون‌ها، آنزیم‌ها و سایر مواد بیولوژیکی نیز شکلی از منابع مهم داروهای هومیوپاتی هستند که پس از طی فرایند خاص توانمند‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.مثال‌هایی برای این داروها عبارت‌اند از: تایروئیدینوم(Thyroidinum) و آدرنالاین(Adrenaline).

۶) منابع انرژی

خوب است بدانید، برخی از منابع انرژی، مانند خاصیت آهنربایی، اشعه‌ ایکس، تابش و غیره هم در تهیه‌ داروهای هومیوپاتی استفاده خواهند شد.

مثال‏ هایى از هر کدام عبارتند از:

داروهایی با منشاءگیاهی: مثل داروی هومیوپاتی بلادونا، که از گیاه بلادون به دست مى‏ آید و یا داروی دیجیتالیس که از گل انگشتانه به دست مى‌‏آید.

داروهایی با منشاء املاح: طلا، آهن، کلسیم و فسفر.

داروهایی با منشاء حیوانات: داروی هومیوپاتی آپیس که از زنبورعسل و سپیا که از ماهى مرکب به دست مى‌‏آید.

داروهای هومیوپاتی با منشاء بیولوژیک: داروی هومیوپاتی تایروایدینیوم که از تیروئید گوسفند به دست مى‏‌آید.

داروهای هومیوپاتی / homeopathy medicine

داروهاى هومیوپاتى و عوارض جانبى!؟

داروهاى هومیوپاتى، که پزشک هومیوپات تجویز می‌کند، به هیچ عنوان عوارض جانبى به همراه ندارند و در طى عمر طب هومیوپاتى دیده نشده است که کسى به دلیل مصرف داروهاى هومیوپاتى فوت کرده یا کسی با آن خودکشى کرده باشد!

برخلاف داروهاى شیمیایى، داروهاى هومیوپاتى حتى اگر هم نابجا و یا بطوراتفاقى استفاده شده باشند، هیچگونه عوارضى را براى بیمار در بر نخواهند داشت و می‌توان با خیال راحت این داروها را حتی براى نوزادان و خانم‌های باردار حتى در سه ماهه اول بارداری نیز تجویز و استفاده نمود.

داروهای هومیوپاتی، ترکیباتی حیرت انگیز! (روش ساخت داروهای هومیوپاتی)

روش انقلابی ساخت داروهای هومیوپاتی “توانمند‌سازی” نامیده می‌شود که در آن‌ها از مواد بسیار کوچک ماده‌ی داروی اصلی بکار برده می‌شود. در واقع قسمت بسیار ریز هر ماده‌ای به عنوان یک جزء با ۹۹ جزء الکل یا آب مقطر مخلوط می‌گردد.

مخلوط فوق حدود ۱۰۰ قطره در هر میلی‌گرم را تکان‌های شدیدی می‌دهند و محلولی با قدرت c 1 بدست می آید. حال، از این ۱۰۰ قطره یک قطره را با ۹۹ قطره الکل مخلوط می‌کنند و در طول این مراحل دوباره آن را به‌شدت تکان می‌دهند تا محلولی با c 2 ساخته شود. این مراحل ادامه می‌یابد تا به میزان بیش از c 30 ، c 200 ، c 1000 ، c 10000 ، c 50000 و c 1000000 برسیم در واقع با این کار داروهای هومیوپاتی را رقیق می کنیم.

به‌طورکلى داروهای هومیوپاتی منشأ طبیعى دارند و محلول اولیه در دارو که به آن «محلول مادر» می گویند طى فرآیندى خاص براى هر دارو تهیه می‌شوند؛ ولى پس از آن داروها به نسبت‏هاى ۱ به ۱۰ یا ۱ به ۱۰۰ یا ۱ به ۱۰۰۰ و یا ۱۵۰ به ۱۰۰۰ (بسته به نوع سیستم دارویى) در محلول الکل یا آب رقیق خواهند شد. نکته مهم در تهیه داروهای هومیوپاتی «توان‏دار کردن» (Potentization) دارو مى‏باشد که این امر با ۱۰ یا ۱۰۰ مرتبه تکان دادن (shaking) محلول حاصل می‌شوند.

همان‌طور که می‌بینیم، در اینجا از یک ماده‌ دارویی اصلی بی‌نهایت ریز و کوچک دارویی با قدرت بسیار بالا داریم که چیزی که در پس آن است قدرت یا انرژی داروست. شاید بتوان آن را نیروی محرک نامید که باعث می‌گردد تغییراتی قطعی در سیستم بدن به ‌وجود آید و به دنبال آن مراحل بهبود حاصل خواهد شد. با این حساب در این روش خاص ساخت داروهای هومیوپاتی، داروهایی تولید می شوند که کاملاً امن و بدون عوارض جانبی‌ هستند.

تجویز داروهای هومیوپاتی برای کودکان

کلام آخر

همان‌طور که در این مقاله بیان شد، تجویز داروهای هومیوپاتی برای کودکان و زنان باردار کاملاً امن و بی‌خطر است. درواقع این موضع یکی از مزایای هومیوپاتی نیز محسوب می‌شود. هومیوپاتی یک تجربه‌ ۲۰۰ ساله است که توسط هزاران پزشک هومیوپات در کل دنیا هر روز انجام میشود و آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که داروهای هومیوپاتی، حتی در کوچک‌ترین فرم آن، اثر می‌کند!

با همه اینها نظر شما درباره این بخش از معجزه طبیعت و دستاوردش برای انسان‌ها چیست؟ آیا تاکنون این داروها را مصرف کرده‌اید؟ اگر پاسختان مثبت است، لطفا تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

 

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم