هومیوپاتی در ایران

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۸


در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این تفاوت آشکار است که در هومیوپاتی شرح و حال دقیق‌تری از بیمار گرفته می‌شود و براساس مجموعه علائم اشاره شده، فقط یک دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

تاریخچه مختصر طب هومیوپاتى در ایران

شاید بتوان قدمت هومیوپاتی در ایران را به ۸۰ سال پیش نسبت داد. درواقع ۸۰ سال پیش در ایران افرادی بودند که این روش درمانی را می‌شناختند. حتى بیمارانى را نیز با این روش درمان می‌کرده‌اند (مانند دکتر حسن بهره‏‌مند از سال ۱۳۰۷ و شادروان دکتر طبیبى). ولی هیچکدام از آنها اقدام به تربیت دانشجو نکرده بودند تا اینکه در سال ۱۳۷۲ آقاى دکتر ناصرى نویسنده معروف کتاب یک، ابتدا در دانشگاه آزاد اسلامى تهران و سپس در دانشگاه ارومیه اولین دوره‌‏هاى آموزشى هومیوپاتى را برگزار کردند و پس از آن نیز با برگشتن آقاى دکتر میرزازاده به کشور دوره‏‌هاى بعدى آموزش پزشکى هومیوپاتى با کمک آقاى مهندس بهشتى شکل گرفت. البته قبل از آقایان دکتر ناصرى و میرزازاده کسانى نیز مانند آقاى دکتر اسفندیارى درصدد آموزش و گسترش هومیوپاتى بوده‌‏اند.

پس از آقاى دکتر ناصرى، آقاى دکتر تهرانى و خانم دکتر آذر، مجدداً کلاس‏‌هاى آموزش هومیوپاتى در دانشگاه آزاد را برقرار کردند که این دوره‌های هومیوپاتی در ایران تا امروز هم ادامه دارند. در سال ۱۳۷۸ درمانگاه کل‏‌نگر در خیابان باقرخان به همت آقاى دکتر سامع شکل گرفت و در سال ۱۳۸۲ دوره آموزش هومیوپاتى در دانشگاه تهران (دانشکده دامپزشکى) زیر نظر استاد ارجمند آقاى دکتر رادمهر و آقاى دکتر جعفرى شروع شد که امروزه نیز فعال است.

هومیوپاتی در ایران

در این بین نیز انستیتوى هومیوپاتى انگلیس (British Institute of Homeopathy) در ابتدا با نمایندگى آقاى دکتر ناصرى و سپس با نمایندگى آقای دکتر فرید آذر، شروع به تربیت پزشکان هومیوپات کردند. در سال ۱۳۸۲ نیز دوره‏اى در واحد بسیج دانشجویى دانشگاه علوم پزشکى ایران زیر نظر آقایان دکتر جلالى و آل یاسین شکل گرفت که این دوره هم تا به امروز فعال مى ‏باشد.

همزمان با افزایش تعداد دانش‏‌آموختگان هومیوپاتى، روزبه‌روز بر تعداد استفاده‏‌کنندگان از این روش درمانى نیز افزوده شده است، به طورى که امروزه هومیوپاتی در ایران در چندین شهر مانند تهران، شیراز، ارومیه، تبریز، کرج، اصفهان، مشهد، گرگان، کاشان و… امکان دسترسی به پزشکان هومیوپات وجود دارد و دامنه آن هر روز گسترده‏‌تر می‌ى‏شود.

جایگاه قانونى هومیوپاتى در ایران

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى، پس از بررسىی‌هاى فراوان در دى ماه ۱۳۷۷ رسماً فعالیت هومیوپاتى در ایران را قانونى اعلام کرده و سازمان نظام پزشکى نیز بعدتر هومیوپاتى را مجاز اعلام کرده است. در حال حاضر کسانى که اجازه فعالیت رسمى پزشکى دارند، مى‌‏توانند داروهاى هومیوپاتى را به بیماران خود تجویز کنند که این گروه شامل پزشکان، ماماها و دندان‏پزشکان خواهد بود. از طرف دیگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى درصدد تهیه برنامه درسى مدونى است تا رشته تخصصى هومیوپاتى در ایران را به عنوان یکى از تخصص‏‌هاى پزشکى ایجاد کند. انجمن هومیوپاتى ایران، نیز از سال ۱۳۸۰ رسماً کار خود را آغاز کرده است. در اینجا می‌توانید تفاوت بین هومیوپاتی و طب رایج را مطالعه کنید.

کلام آخر

در پایان نیز باید اشاره کنیم هر چند هومیوپاتی در ایران قدمت طولانی ندارد اما روش درمانی کل‌نگری است که تاکنون پزشکان زیادی توانسته‌اند، نتایج درخشانی را از آن کسب کنند. در اینجا می‌توانید مزایای هومیوپاتی را بخوانید. نظر شما در این باره چیست؟ آیا تاکنون تجربه استفاده از روش درمانی هومیوپاتی را در درمان بیماری داشته‌اید؟ اگر بله خوشحال خواهیم شد تا نظرات خود را در این باره زیر همین پست با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم