سابقه تاریخى هومیوپاتى، منشاء پیدایش و تاریخچه هومیوپاتی

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۸


در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این تفاوت آشکار است که در هومیوپاتی شرح و حال دقیق‌تری از بیمار گرفته می‌شود و براساس مجموعه علائم اشاره شده، فقط یک دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

تاریخچه هومیوپاتی به کدام کشور برمی‌گردد و ابداع‌گر آن که بوده است؟

هومیوپاتى در اصل یک قانون طبیعى است و به‌مانند نیروى جاذبه می‌ماند و از ابتداى خلقت جهان وجود داشته است. درواقع تاریخچه هومیوپاتی به زمان بقراط در حدود ۴۵۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. از آن زمان نقل شده است که درمان مى‏‌تواند به یکى از دو روش «متضاد درمانى» یا «مشابه درمانى» صورت پذیرد و به نظر مى ‏رسد که این دو شیوه درمانى همیشه در تاریخ پزشکى مطرح بوده‌‏اند تا اینکه در سال ۱۷۹۶ دکتر ساموئل هانمن (Samuel Hahnemann) که پزشکى آلمانى‏ الاصل بود، آن را به شکلى قانونمند ارائه نمود.

دکتر هانمن بعد از فارغ ‏التحصیلى از دانشکده پزشکى مدتى سرگرم طبابت به روش زمان خود شد. در زمان وى اعتقاد بر این بود که بیمارى در واقع نوعى مسمومیت است و براى رفع این مسمومیت از استفراغ‌آورهاى قوى، مسهل‌ها و  ادرارآورهاى قوى استفاده مى‏‌کردند و یا تا حد ایجاد ضعف از بیمار خون می‌گرفتند و یا بیماران ذهنى را به خاطر این باور که شیطان در روحشان نفوذ کرده شلاق مى‌زدند و یا به زنجیر مى‏‌کشیدند. حالا ببینیم که در ادامه چگونه طبیعت برای درمان وارد شد.

تاریخچه هومیوپاتی / history of homeopathy

احیای معجزه طبیعت برای درمان

باتوجه به مطالب بیان شده، هانمن از این پزشکى زجرآور و منحرف به‌شدت زده شد و طبابت را رها کرد و به ترجمه کتب پزشکى روى آورد، زیرا وى علاوه بر شیمى و علوم مرتبط با پزشکى به شش زبان زنده دنیا نیز تسلط کافى داشت و براى تأمین زندگى خود از این راه کسب درآمد مى‌کرد. تا اینکه آن حادثه تاریخ ‌ساز در زمانى که وى داشت کتابى را راجع به مالاریا ترجمه می‌کرد رخ داد:

وى در آن کتاب خواند که گیاه «گنه گنه» به خاطر تلخ بودن مى‌‏تواند مالاریا را درمان نماید و حال آنکه او می‌‏دانست  مواد تلخ‌‏ترى نیز وجود دارند که اثرى روى درمان مالاریا ندارند و در حین بررسى این ماده بود که مقدارى از آن را به شکلى اتفاقى خورد و با کمال تعجب دید که بعد از چند روز علایم مالاریا (تب و لرز و تعریق دوره‏اى)، همانند آنچه در مورد پیاز ذکر گردید، در وى ظاهر شدند.

او این آزمایش را چندین بار روى خود و اعضای خانواده‌اش امتحان کرد نتیجه یکسان بود و بنابراین او در گوشه آن کتاب نوشت که: «گنه گنه مى‏‌تواند مالاریا را درمان نماید چون مى‏‌تواند همان علایم را در انسان‏ هاى سالم ایجاد کند» و از اینجا بود که قانون معروف مشابهت یعنى «مشابه مشابه را درمان مى‏ کند» شکل گرفت، همانطور که قبلاً هم گفتیم قانون مشابهت مهم ترین قانون طب هومیوپاتی می باشد.

تاریخچه هومیوپاتی / history of homeopathy

تاریخچه هومیوپاتی در دنیای امروز

با توجه به اینکه تاریخچه هومیوپاتی به ۲۵۰ سال سابقه این طب طبیعی اشاره دارد، در ادامه با هم ببینیم که چرا تا مدت‌ها قبل بسیارى از مردم، در دنیا و به‌خصوص در ایران از آن خبر نداشته‌اند.

همان‌طور که دانستید، تاریخچه هومیوپاتی به زمان هانمن برمی‌گردد. در آن زمان بود که هومیوپاتى به سرعت فراگیر ‏شد، به‌طورى‌که مطب‏‌ها، درمانگاه ‌ها و بیمارستان‏‌هاى هومیوپاتى یکى پس از دیگرى شکل گرفتند ولی بعد از مرگ دکتر هانومن به علت اختلافاتى که در مبانى هومیوپاتى بین هومیوپات‏ هاى آمریکایى و اروپایى به وجود آمد و همچنین به دلیل آنکه آنتی‌بیوتیک‌ها که داروهاى معجزه‏‌گر نامیده مى‏ شدند به‌وجود آمدند، براى مدتى چراغ هومیوپاتى کم ‏فروغ شد.

اما امروزه با توجه به عوارض داروهاى شیمیایى، بن‌بست‌هاى موجود در پزشکى رایج، گرایش انسان‌ها به طبیعت و زندگى با آن و دید جدیدى که پزشکان نسبت به انسان پیدا کرده ‏اند و آن را موجودى داراى بعدى انرژیتیک مى‏ دانند، هومیوپاتى کم‏ کم جان تازه‌‏اى گرفته است و لذا روز به روز در دنیا فراگیرتر مى‏ شود، به طورى که تخمین زده می‌شود که حدود ۵۰۰ میلیون نفر در سرتاسر دنیا هومیوپاتى را تجربه کرده‌‏اند.

جالب است که بدانید در قاره اروپا تقریباً در همه کشورها مطب‌ها و کالج‏‌هاى هومیوپاتى وجود دارد. به‌خصوص در کشورهاى انگلیس، آلمان، فرانسه، بلژیک و اطریش، حتی داروخانه‌های ویژه ای برای فروش داروهای هومیوپاتی دیده  می‌شود. در قاره آسیا، تاریخچه هومیوپاتی در کشور هند دارای قدمت بیشتری است و این کشور پیشرفته‏‌ترین انواع روش‌های درمانی هومیوپاتى را در خود جای داده و اساتید بزرگى را پرورش داده است. هومیوپاتی در کشور آمریکا نیز در طبابت کاربرد داشته و  ایالت کالیفرنیا بیشترین تعداد هومیوپات‌ها را دارد و در دانشگاه برکلى نیز رشته هومیوپاتى تدریس می‌شود.

هومیوپاتی کلاسیک در برابر هومیوپاتی مدرن

امروزه در طب هومیوپاتى دو سیستم «هومیوپاتى کلاسیک» و «هومیوپاتى مدرن» وجود دارد. سیستم هومیوپاتى کلاسیک شامل چهار سیستم جداگانه است:

اول: سیستم قطره‌‏اى

دوم: سیستم خشک

سوم: سیستم محلول

چهارم: سیستم .L.M

الف) در روش قطره‏اى، یک داروى هومیوپاتی مشخص به شکل یک یا چند قطره در روز و یا در ماه به بیمار تجویز می‌گردد.

ب) در سیستم خشک، پزشک حب‏‌هاى ریزى را که مى‏‌توانند سایزهاى مختلفى داشته باشند به بیمار تجویز می‌کند و معمولاً توصیه می‌شود که آنها را در زیر زبان قرار بدهد. تعداد این حب‌‏ها می‌تواند از یک عدد در ماه تا مصرف چندین عدد از آنها در روز متغیر باشد.

ج) در سیستم محلول، پزشک یک و یا چند عدد از این حب‏ها را در آب حل کرده و به‌اندازه یک قاشق مرباخورى از این محلول و یا تمام آن را، به شکل ماهى یک بار و یا روزى چند بار تجویز مى‏نماید.

د) در سیستم .L.M ، پزشک یک دارو را به شکل محلول در شیشه‏‌اى ریخته و تحویل بیمار می‌دهد تا آن را در فواصل مشخص، از خود شیشه و یا مثلاً از دومین لیوان رقیق شده مصرف کند.

نوع دیگرى از داروهاى هومیوپاتى نیز هستند که آنها را «داروهاى ترکیبى» (Mixed و یا Complex) مى‌‏نامند که در سیستم پزشکى «هومیوپاتى مدرن» مورد استفاده قرار مى‏گیرند. براى ساختن این داروهاى ترکیبى در واقع چند داروى هومیوپاتى که مثلاً بیشترین کاربرد را در سرماخوردگى دارند با هم مخلوط کرده و تجویز مى‌شوند. درحالى‌که در سیستم ‏هاى دارویى قبلى تنها یک نوع دارو تجویز خواهد شد. این روش تجویز داروهاى ترکیبى از دیدگاه تاریخچه هومیوپاتى و شیوه کلاسیک این روش پزشکی غیرمنطقى و مغایر با اصول اولیه هومیوپاتى و مردود هستند.

تاریخچه هومیوپاتی / history of homeopathy

دلیل رد هومیوپاتی مدرن

لازم به ذکر است که در خارج از کشور موادى به شکل داروهاى تقویتى هومیوپاتیک و یا خمیردندان‏هاى هومیوپاتیک ساخته شده‌‏اند که با کاربرى چاق‏کننده، لاغرکننده، تنظیم‌کننده قد، تقویت مو، تقویت انرژى، تقویت قواى جنسى، جلوگیرى از پوسیدگى دندان و… عرضه مى‌‏شوند که تماماً در سیستم هومیوپاتى مدرن مى‏‌گنجند و همانگونه که ذکر شد از دید هومیوپاتى کلاسیک کاملاً مردود هستند.

با توجه به تاریخچه هومیوپاتی و سابقه این شاخه از طب سنتی، باید اشاره کنیم که علت تأکید بر مردودى روش هومیوپاتیک مدرن این است که در این سیستم داروهاى هومیوپاتیک را بى‌‏ضرر مى‏پندارند و آزادانه هر مقدارى از دارو را به هر شکلى که می‌پسندند تجویز می‌کنند. در حالى که باید دانست هر چیزى که نام دارو به خود مى‏‌گیرد حتماً مانند تیغ دو لب ه‏اى عمل خواهد کرد که نباید به دست هر فردى سپرده شود.

تأکید می‌کنیم که داروهاى هومیوپاتیک تنها در مقدار کمى که در روش سیستم هومیوپاتى کلاسیک مصرف مى‏‌شوند بی‌ضرر هستند و در غیر این صورت ازآنجایى‌که برروى بُعد انرژیتیک انسان اثر مى‏‌کنند (سطحى بالاتر از سلول و مولکول که داروهاى شیمیایى بر آن اثر مى ‏کنند) حتماً در صورت استفاده زیاد، می‌توانند داراى عوارض قوى‏‌تر و زیان‏ آورترى باشند.

کلام آخر

با توجه به اینکه در این مطلب در مورد تاریخچه هومیوپاتی اشاره کردیم باید اشاره کنیم که کاربردهای هومیوپاتی امروزه در درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات اثبات شده است. درواقع هومیوپاتی در مقایسه با پزشکی رایج نگرشی کلی به شرح و حال بیمار دارد و پزشک هومیوپات برای همه مشکلات روحی و جسمی بیمار با تشخیص صحیح تنها یک دارو را تجویز می‌کند. با توجه به این مطلب آیا شما تاکنون تجربه استفاده از روش درمانی هومیوپاتی را برای درمان بیماری خاصی داشته‌اید؟ اگر بله خوشحال خواهیم شد تا در بخش دیدگاه‌ها نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم