مطالب تکمیلی در مورد هومیوپاتی

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۸


در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این تفاوت آشکار است که در هومیوپاتی شرح و حال دقیق‌تری از بیمار گرفته می‌شود و براساس مجموعه علائم اشاره شده، فقط یک دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

 

عدم نتیجه گیری از هومیوپاتی

عدم نتیجه‌گیری از هومیوپاتی سؤالی است که گاهی مطرح می‌شود، اینکه آیا ممکن است که بیمار چندین ماه متوالى به پزشک هومیوپات مراجعه کند ولى هیچ‌گونه اثر درمانى‏ ظاهر نشود. جواب واقعی به این سوال این است: بله ولی به ندرت!
عدم نتیجه‌گیری از هومیوپاتی ممکن است به دلایل مختلفى پیش بیاید. یادمان باشد که هومیوپاتى یک قانون در طبیعت است، همانگونه که در مورد برق این قانون وجود دارد که شما اگر صد بار کلید برق را بزنید، هر ۱۰۰ بار آن باید لامپ مربوطه روشن شود، در هومیوپاتى نیز از هر صد مورد بیماری باید هر صدتاى آن‌ها معالجه شوند ولى اگر چنین نتیجه‌ای رخ ندهد، باید مسیر را بررسى و عیب ‏یابى کرد.
بنابراین می‌تواند مواردى پیش بیاید که در آن فرد بیمار چندین بار مراجعه کرده و هیچ‌گونه اثر درمانى‏ نگیرد. در این موارد شخص باید صبور بوده و فرصت کافى را به پزشک هومیوپات خود بدهد تا عیب‏‌یابى صورت گرفته و مشکل مربوطه حل شود.

داروهای هومیوپاتی / homeopathy

عواملی که باعث عدم نتیجه‌گیری از درمان هومیوپاتی می‌شوند:

در ادامه به بررسی موارد اصلی عدم نتیجه گیری از هومیوپاتی می پردازیم:

۱) شاید علت این امر در این باشد که بیمار به اندازه کافى به جزئیات مشکل خودآگاهى نداشته و یا نکته‏‌اى را که مى‏‌تواند از نظر پزشک هومیوپات کلید حل مشکل باشد، عنوان نکرده، چرا که برایش بی ‏اهمیت به نظر مى‏‌رسیده است.
۲) ممکن است پزشک نتوانسته باشد اطلاعات داده شده توسط بیمار را به درستی بررسی و جمع‏ بندى کند.
۳) علت سوم عدم نتیجه‌گیری از هومیوپاتی مى‌‏تواند این باشد، ازآنجایى‌که هر داروى هومیوپاتى داراى چندین درجه قدرت مختلف است، قدرت متناسب با بیمارى فرد انتخاب نشده باشد. در اینجا می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد داروهای هومیوپاتی کسب کنید.
۴) ممکن است عدم نتیجه‌گیری از هومیوپاتی این نکته باشد که بعضى از داروهاى هومیوپاتى داراى اثرى عمیق اما کند هستند.
۵) ممکن است فرد در وضعیتى باشد که عامل ایجادکننده آن بیمارى تداوم داشته و در نتیجه داروى هومیوپاتى نمى‏‌تواند اثر خود را ظاهر نماید.
۶) محتمل است که علت عدم نتیجه گیری از درمان توسط طب هومیوپاتی، داروهایى باشد که فرد استفاده مى‏‌کند و یا حتى اعتیاد وى باشد.
به عنوان نتیجه‌گیری باید فقط به یک نکته اصلی اشاره کنیم: فرصت کافى به پزشک هومیوپات خود بدهید تا بتواند هنر خودش را برای شما به نمایش بگذارد!

داروهای هومیوپاتی / homeopathy

 

بیمار شدن حین درمان هومیوپاتی، چه باید کرد؟

ممکن است کسى که تحت درمان هومیوپاتى است، دچار بیمارى‌‏هایی مانند سرماخوردگى شود، سؤال این است که در این صورت چه باید کرد.
همان‌گونه که می‌دانید هومیوپاتى براى بیمارى‏‌هاى حاد نیز دارو دارد، لذا در این موارد یا حتى مواردى مانند سوختگى و آسیب‏‌هاى فیزیکى، شما بایستى که قبل از مصرف هرگونه دارو و یا مراجعه به هر پزشکى حتماً با پزشک هومیوپات خود مشورت کنید. پزشک هومیوپات شما یکى از چهار کار زیر را توصیه خواهد کرد:
۱ – ممکن است یک سرى دستورهاى غیردارویى به شما بدهد.
۲ – بعد از شنیدن وضعیت شما، اگر چنانچه آن را به دلیل بیرون‌ریزى بیمارى بداند، شما را دعوت به صبر و تحمل کند.
۳ – از شما بخواهد که براى معاینه و دریافت داروى هومیوپاتى مراجعه کنید.
۴ – بسته به شرایط ممکن است که داروى شیمیایى برایتان تجویز کند. مثال این موارد کسانى هستند که منزلشان در شهرستان قرار دارد و نمی‌توانند به‌عنوان‌مثال براى یک سرماخوردگى به تهران مراجعه کند ولى بیماران باید متوجه باشند چنان‌چه به هر دلیلى دسترسى به پزشک خود نداشته باشند و وضعیت، خیلى حاد و اورژانس باشد، باید خود را به درمانگاه یا بیمارستانى برسانند و داروهاى شیمیایى تجویز شده را بنا به دستور پزشک کشیک مصرف کنید اما تا جای ممکن از مصرف و تزریق کورتون‏‌ها مگر در موارد بسیار حاد پرهیز کنید.

داروهای هومیوپاتی / homeopathy

رابطه طب هومیوپاتی با داروهای جلوگیری از بارداری

طب هومیوپاتى با دسته داروهاى کورتون‏دار و هورمون‏دار بیشترین مشکل را دارد و از دیدگاه هومیوپاتى استفاده از قرص LD و یا HD و کلاً روش‌‏هاى هورمونى ناصحیح هستند و بهتر است که از سایر هومیوپاتی / homeopathy مانند استفاده از IUD، کاندوم و یا روش جلوگیرى طبیعى استفاده کرد.

استفاده از روش‌های دیگر طب مکمل هومیوپاتی با درمان هومیوپاتی

 

باید بگوییم که از تمام روش ‌هاى طب مکمل مثل طب سوزنی، یوگا، انرژی درمانی و … همزمان با درمان هومیوپاتی می‌توان بهره برد زیرا این طب‌های مکمل دقیقاً به همان نقطه‏‌اى از وجود انسان اثر مى‏‌گذارند که داروهاى هومیوپاتى اثر می‌کنند، یعنى بر همان انرژى حیاتى بدن، لذا استفاده از این روش‏‌ها می‌توانند اثر مثبتى روى پیشبرد درمان داشته باشند.
با توجه به نکته بالا، باید توجه کرد که چنانچه فرد بخواهد دو روش را همزمان یا تنها در فاصله کمتر از ۳ تا ۴ ماه شروع کند، این کار ارزیابى وضعیت بیمار را هم براى پزشک هومیوپات و هم براى آن متخصص دیگر مشکل می‌سازد. براى مثال، اگر علامتى بهبودى یابد و علامت دیگرى تشدید شود پزشک هومیوپات نمى ‌تواند متوجه شود که آیا این پدیده به خاطر اثر داروى وى بوده است یا کار آن متخصص دیگر.

کلام آخر

برای جمع بندی باید گفت که اگر فرد از سال‏هاى قبل یک روشى را شروع کرده و اکنون می‌خواهد روش دیگرى را اضافه کند، این موضوع مشکلى را پیش نمى‏‌آورد ولى اگر مى‏‌خواهد که همزمان یا با فاصله کمتر از چهار ماه دو روش درمانی را شروع کند بهتر است، این کار را انجام ندهد. نظر شما در این باره چیست؟ آیا تاکنون تجربه استفاده از طب هومیوپاتی و یا مراجعه به پزشک هومیوپات را داشته‌اید؟ اگر بله خوشحال می‌شویم در پایین همین پست نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم