چگونگى شرح حال ‏دهى به پزشک هومیوپات

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مرداد ۲, ۱۳۹۸


در مقایسه هومیوپاتی با پزشکی رایج این تفاوت آشکار است که در هومیوپاتی شرح و حال دقیق‌تری از بیمار گرفته می‌شود و براساس مجموعه علائم اشاره شده، فقط یک دارو برای بیمار تجویز خواهد شد.

آماده شوید! قرار است به دیدار پزشک هومیوپات برویم!

ببینیم بیمار در جلسه اول درمان با هومیوپاتی و ویزیت شدن توسط پزشک هومیوپات با چه وضعیتى روبرو خواهد شد و روش کار یک پزشک هومیوپات چگونه است.

در محل کار پزشک هومیوپات شما با وسایل معاینه کمترى برخورد خواهید کرد و به جاى آن تعداد زیادى کتاب را خواهید دید که ابزار دست یک پزشک هومیوپات است. چراکه براى یک پزشک هومیوپات علائمی که در بدن شما وجود دارند بسیار مهم تر از عکس ‏هاى رادیولوژی و آزمایش ‏هاى شما می باشند و از طرفى اکثر کلمات و احساساتى را که شما بر زبان می آورید، پزشک هومیوپات در کتاب‏ هاى خود که مانند یک لغت‏نامه هستند عیناً مى ‏یابد.

واضح است که پزشک هومیوپات با یک حجم زیادى از اطلاعات روبروست که مانند یک کامپیوتر باید آنها را پردازش نماید و از طرفى باید دانست که حفظ کردن این حجم زیاد از اطلاعات به سادگى امکان‏‌پذیر نیست، لذا کتاب‌‏هاى یک هومیوپات باید همیشه در کنار او وجود داشته باشند. اگر می‌خواهید با هومیوپاتی بیشتر آشنا شوید، خواندن مقاله هومیوپاتی چیست را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

پزشک هومیوپات / homeopath doctor

سؤالاتی که پزشک هومیوپات می‌پرسد

در طى شرح حال‏ گیرى که معمولاً در جلسه اول بیشتر به طول خواهد انجامید (حدود نیم تا یک ساعت) پزشک هومیوپات هم از ناراحتی هاى جسمى شما و هم از تیپ شخصیتى شما پرس و جو می کند. براى همین خیلى از مردم عادى فکر می کنند که هومیوپاتى در واقع همان علم و رشته روان‏شناسى یا روان‏پزشکی است، در حالى که چنین نمی باشد. بنابراین در طى جلسه هومیوپاتى پزشک هومیوپات باید در آن واحد هم به حرف‏هاى بیمار گوش بدهد، هم یادداشت‏‌بردارى کند و هم جملات بیمار را از کتاب‏هاى خود پیدا نماید، لذا بیمار باید فرصت کافى براى انجام این امور را به او بدهد. در بسیارى از موارد ممکن است براى پزشک هومیوپات این جمع‌‏بندى و تشخیص دارو در طى حضور بیمار امکان‏پذیر نگردد و اینجاست که او صادقانه به بیمار خواهد گفت که شما چند روز دیگر براى دریافت داروى خود مراجعه کنید.

البته لازم به ذکر است که با استفاده از پزشکی از راه دور که مزایای بسیاری برای بیماران دارد، امور فوق برای بیمار به شکل راحت تری از طریق تکمیل فرم های مربوط به علائم پزشکی و موارد مربوطه صورت می‌پذیرد و پزشک هومیوپات هم فرصت بیشتری برای تحلیل وضعیت بیمار و تصمیم گیری در مورد داروی مناسب خواهد داشت.

پزشک هومیوپات / homeopath doctor

راهنمای کامل شرح حال دهی به پزشک هومیوپات

شرح حال دهی یکی از گام‌های بسیار مهم در پروسه درمان هومیوپاتی است. یادتان باشد که براى پزشک هومیوپات برخلاف پزشکى رایج، جزئیات بیشترین اهمیت را دارند. در ادامه به مثال‌هایی با ذکر جزئیات پرداخته‌ایم تا با نحوه صحیح شرح حال دهی به پزشک هومیوپات خود آشنا شوید.

 

به عنوان مثال اگر شما به پزشک هومیوپات خود بگویید که من سردرد دارم، به هیچ عنوان او نمی‌تواند براى شما دارویى تجویز کند. بلکه باید جزئیاتى مانند اینکه زمان شروع و علت شروع آن چه بوده است، اکثراً کدام قسمت سر، درد می گیرد، چه مواقعى درد می‌گیرد، کیفیت دردش چگونه است، تپنده است یا فشارنده و یا سوزاننده و اینکه با چه کارهایى بدتر و یا بهتر می شود، نیز ذکر گردد. در این مقاله از تلومدیک می‌توانید بیشتر در مورد داروهای هومیوپاتی بخوانید.

درد معده / stomache

به‌طور مثال اگر مشکل شما معده درد است، می‌بایست برای پزشک هومیوپات ذکر کنید که چه مواقعى از شبانه‏‌روز این درد می‌آید و یا با خوردن چه موادى بدتر یا بهتر می‌شود، انتشار آن به کدام قسمت بدن است، کیفیت دردش چگونه بوده، ربطش با ادرار کردن یا دفع مدفوع به چه نحو است، شروعش علت جسمى یا ذهنى داشته است یا خیر، با راه رفتن بدتر می‌شود یا بهتر، رابطه‏‌اش با زمان پریود چگونه است و ده‏‌ها نکته ریز دیگر، که راهنماى پزشک هومیوپات براى درمان خواهد بود.

جزئیات دیگرى که می‌توانند براى پیداکردن داروى شما کمک کند، جزئیاتى هستند که شما را از افراد دیگر متمایز خواهد کرد. مثلاً سرد بودن یا گرم بودن موضعى قسمتى از بدن، سرمایى یا گرمایى بودن، زگیل یا لک پوستى در جاى خاصى از بدن، میزان عطش و میل به نوشیدن، چگونگى میزان تعریق و محل‏‌هایى از بدن که زیاد عرق می کنند و کلاً خصوصیاتى از این قبیل که می توانند کلید حل مشکل شما باشند.

 

سایر جزئیات و نکاتی در مورد معاینه کودکان توسط هومیوپات

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

خوب است اشاره کنیم که علاوه بر نکات بالا، جزئیات دیگری هم لازم است تا پزشک هومیوپات از آنها آگاه باشد که در ادامه بیان می‌کنیم:

جزئیات دیگرى که می‌توانند برای پزشک هومیوپات مهم باشند، عادات غذایى هستند.یعنی طبع شما به چه مزه‌ه‏اى گرایش دارد، چه خوراکى‌هایى را بیشتر از همه دوست دارید، چه خوراکی‌هایى حال عمومى شما را بهتر و یا بدتر می‌کنند، کدام غذاها آن درد خاص را بیشتر و یا کمتر می‌کنند.

سابقه بیماری‌هایى که شما در طى سالیان قبل داشته‌‏اید و یا حتى بیماری‌هاى ارثى که در خانواده شما موجود بوده‏‌اند نیز می‌توانند سرنخ‌هایی براى پیدا کردن داروى مناسب هومیوپاتی برای شما به دست پزشک هومیوپات بدهند.

مورد دیگرى که در جلسه شرح حال‏ گیرى باید به پزشک هومیوپات گفته شود، خصوصیت‏‌هاى روحى، اخلاقى و رفتارى شما در محیط خانه، کار یا اجتماع است. به‌عنوان‌مثال آدم عصبانی هستید یا مضطرب یا افسرده و جزئیات هر رفتار شما چیست. آیا ترس خاصى دارید یا نه. افکار شما در حول چه محورهایى سیر می‌کند.

 

پزشک هومیوپات کودکان / homeopath doctor

شرح حال‏ گیرى در کودکان شاید مشکل‌تر از بزرگسالان باشد. در این موارد اگر کودک بتواند به سؤالات پزشک هومیوپات پاسخ بدهد، بهترین حالت، شرح حال‏ گیرى از خود او است؛ ولى والدین نیز باید اطلاعاتى را بیان کنند، مانند اینکه: سن راه افتادن و دندان درآوردن کودک کى بوده است، سابقه بیماری‌هاى مهم و غیرمهم وى چه بوده، چه بازی‌هایى را دوست دارد، چه خوراکى‌‏هایى را دوست دارد، خوابش چگونه است، دندان قروچه و یا راه‌‏رفتن در خواب دارد یا نه، پرش در جایى از بدن دارد یا نه.

به یاد داشته باشید خصوصیاتى که کودک شما را از دیگر کودکان متمایز می‌کنند، بسیار حائز اهمیت هستند؛ ولی یادتان باشد از بیان اطلاعاتى که مورد شک و تردید هستند پرهیز کنید تا پزشک هومیوپات اشتباه راهنمایى نگردد.

کلام آخر

همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید شرح‌وحال‌گیری در درمان با روش هومیوپاتی توسط پزشک هومیوپات از اهمیت بالایی برخوردار است. درواقع همان‌قدر که شرح و حال جزئیات بیماری جسمی برای درمان مهم است بیمار باید اطلاعاتی از خلق و خو و جزئیات دیگری را در اختیار پزشک قرار دهد.

آیا شما تاکنون به پزشک هومیوپات مراجعه کرده‌اید، اگر جواب شما به این سوال مثبت است، خوشحال خواهیم شد تجربه مراجعه خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم