با آثار درخشان هومیوپاتی در درمان میگرن آشنا شوید

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : آوریل 19, 2020

هومیوپاتی در درمان میگرن و انواع سردرد روشی مفید خواهد بود و بیماران با این روش درمانی می توانند علاوه بر بهره‌مندی از درمان از عوارض داروهای شیمایی نیز به دور باشند.

روش درمانی هومیوپاتی در درمان سردرد روشی مبتنی بر داروهای طبیعی و معدنی است که گاهی به‌عنوان روشی مستقل برای درمان استفاده می‌شود و گاه نیز در مورد بهبود نسبی و کم کردن علائم برخی از بیماری‌ها به‌عنوان روش مکمل مورداستفاده قرار خواهد گرفت. برای استفاده از روش هومیوپاتی در درمان میگرن مانند سایر بیماری‌ها نیاز به یک پزشک هومیوپات متخصص خواهد بود. درواقع متخصص هومیوپات نقش مهمی در تشخیص و همین‌طور فرایند درمان خواهد داشت. با این مقدمه به سراغ سردردهای شایع می‌رویم و بررسی می‌کنیم که روش هومیوپاتی چگونه می‌تواند برای درمان انواع سردرد ازجمله میگرن یا سردردهای تنشی عملکرد موفقی داشته باشد.

هومیوپاتی و درمان میگرن/ homeopathy and migrane

آشنایی با بیماری سردرد و انواع آن

سردرد یکی از بیماری‌هایی است که گاهی افراد را درگیر خود می‌کند و انواع مختلفی نیز دارد. درواقع سردردها از میگرن تا آن‌هایی که ناشی از بیما‌ری‌های فشارخون یا سینوزیت در کودکان هستند متنوع هستند. البته نباید در این لیست سردردهای تنشی و عصبی را نیز فراموش کنیم. معمولا سردرد با کمک دارو به صورت موقتی و یا دائم قابل درمان است. اما ممکن است درمان قطعی نداشته باشد و همچنین گاهی بیماران از عوارض داروها در درمان این مشکل شکایت کنند. در این شرایط است که هومیوپاتی در درمان میگرن یا انواع سردرد می‌تواند به عنوان روش درمانی مطمئنی مورد استفاده قرار بگیرد. درواقع درمان انواع مختلف سردرد با هومیوپاتی روشی بسیار ریشه‌ای است. چراکه اگر متخصص هومیوپات بتواند دلیل آن را پیدا کند درمان آن نیز نتیجه موفقیت‌آمیزی نیز خواهد داشت.

با علائم و دلایل بروز میگرن آشنا شوید

براساس تعریف ویکی پدیا از میگرن، میگرن یکی از شایع‌ترین سردردهای عروقی است و با درد شدید همراه خواهد بود. این بیماری اغلب با اختلالات بینایی، تهوع و استفراغ نیز گزارش می‌شود و معمولاً از دوران کودکی، نوجوانی یا اوایل دوران جوانی و بزرگسالی آغاز شده و گاهی شدت این بیماری با افزایش سن نیز ممکن است کاهش یابد. گفتنی است میگرن در خانم‌ها شیوع بیشتری دارد و گاه به‌صورت ارثی نیز منتقل می‌شود. همچنین برخی از غذاها یا استرس می‌توانند احتمال بروز حملات میگرنی را بیشتر کنند.
پس این نوع سردرد نوع دیگری از سردرد است که معمولاً در یک سمت سر و نیز به‌صورت مقطعی رخ می‌دهند و هومیوپاتی در درمان میگرن همان‌طور که در ادامه اشاره خواهیم کرد، راهکارهای موفقی دارد.

علل بروز سردردهای میگرنی چیست؟

دلایل بروز حملات میگرنی ممکن است متفاوت باشد اما محققان دریافته‌اند که در طول حملات میگرنی جریان خون در رگ‌های خونی مغز زیاد می‌شود. سردرد میگرنی می‌تواند علائم مختلف داشته باشد. درواقع از علائم جسمی مانند خستگی، فشار بیش‌ازحد و استرس گرفته تا دلایل روان‌شناسانه مانند افسردگی، استرس و نگرانی می‌توانند از دلایل دامن زننده این بیماری محسوب می‌شوند. علاوه بر موارد بیان‌شده رژیم غذایی و همین‌طور مصرف برخی از قرص‌ها مانند قرص‌های ضدبارداری نیز در بروز علائم آن مؤثر هستند. از همه این‌ها گذشته نور شدید آفتاب، صداهای بلند و بوهای تند نیز معمولاً از سوی بیماران در تشدید علائم و حملات گزارش‌شده است. بااین‌حال، دوری از هرکدام از علائم بیان‌شده در کاهش نشانه‌های میگرن مؤثر خواهد بود. درنتیجه مبتلایان به این مشکل می‌‎بایست سعی کنند رژیم غذایی و سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرند و همچنین روش درمانی مؤثری را نیز برگزینند.

هومیوپاتی و درمان میگرن/ homeopathy and migrane

میگرن چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای استفاده از هومیوپاتی در درمان میگرن تشخیص میگرن بسیار مهم که می‌تواند انواع و علائم مختلفی داشته باشد. معمولا پزشک نیز از راه‌های زیر آن را تشخیص خواهد داد:

الف) تشخیص از راه تاریخچه

  • آیا بیماری طولانی‌مدت است؟
  • کسی از خانواده بیمار به میگرن مبتلا است؟
  • بیماری از کودکی شروع‌شده است؟

پاسخ مثبت به هرکدام از سؤالات بیمار می‌تواند دلیل میگرنی بودن سردرد باشد.

ب) حداقل دو علامت از موارد زیر در بیمار مشاهده شود:

  • دردهای یک‌طرفه داشته باشد
  • دردها به‌صورت ضربانی باشد.
  • دردهای با فعالیت روزمره بیشتر شود.
  • شدت دردها زیاد شود.

هومیوپاتی در درمان میگرن و سردرد چه روش‌هایی دارد؟

هومیوپاتی یکی از روش‌های درمانی بیماری سردرد و حتی در شدیدترین نوع آن یعنی میگرن محسوب می‌شود. افرادی که با سردردهای شدید و میگرن دست‌وپنجه نرم می‌کنند معمولاً در تلاش‌اند با رفتن به محیطی تاریک و خلوت درد میگرنی خود را تسکین دهند. درمان میگرن با هومیوپاتی اول ‌از همه نیازمند یک پزشک حاذق است.

درواقع پزشک هومیوپات برای یافتن علت میگرن زندگی بیمار را از جنبه‌های مختلف موردبررسی قرار می‌دهد. درنتیجه هیچ‌چیز نباید از نظرش مخفی بماند. با این حساب بیماران این‌چنینی، باید توجه داشته باشند تا جزئیات کاملی از بیماری خود را با پزشک هومیوپات در میان بگذارند و بسیار دقیق و درست به سؤالات متخصص این حرفه پاسخ دهند. بعد از دریافت شرح و حال بیمار، متخصص هومیوپات با توجه به روش‌های درمانی هومیوپاتی در درمان میگرن روشی مناسب را برای بیمار برمی‌گزیند که در ادامه به تعدادی از این راهکارهای هومیوپاتی در جهت درمان انواع میگرن اشاره خواهد شد.

هومیوپاتی و درمان میگرن/ homeopathy and migrane

سردردهایی ناشی از حساسیت به نور و سروصدا

برخی از افراد به سردردهای میگرنی مبتلا هستند که با نور و سروصدا تحریک خواهند شد. در این راستا هومیوپاتی می‌تواند برای چنین مورداستفاده قرار بگیرد.

سردردهای مداوم در اطراف چشم چپ

یک نوع دیگر از درمان‌هایی که هومیوپاتی در درمان میگرن می‌تواند مؤثر باشد برای آن دسته از بیمارانی مناسب است که با دردهای مداوم معمولاً در سمت چپ در اطراف چشم مواجه هستند و یا این دردها معمولاً در کل سر پخش می‌شوند. درواقع با هر حرکت سر این درد ممکن است بدتر شود. علاوه بر این تهوع، سنگینی معده و استفراغ نیز می‌تواند از علائم مربوطه باشند.

سردردهای اطراف چشم یا میگرن چشمی

این نوع از روش درمانی هومیوپاتی برای سردردهایی که در اطراف چشم ظاهر می‌شود و با استرس نیز افزایش می‌یابد، استفاده خواهد شد.

سردردهای ناشی از اختلال عاطفی و احساسی

پزشک هومیوپات معمولاً برای آن دسته از بیماران که سردردهای ناشی از اختلالات عاطفی، غم یا اندوه دارند، می‌تواند روش خاصی را برگزیند. این نوع از سردردها در یک طرف سر متمرکز می‌شوند و حتی ممکن است باعث ایجاد اسپاسم در عضلات گردن شوند.

میگرن‌های بعد از تنش عصبی

هومیوپاتی در درمان میگرن هایی که بعد از تنش‌های عصبی و یا در دوران قاعدگی رخ می‌دهند، مؤثر است. معمولاً افرادی که با چنین دردهایی مواجه هستند، زمانی که سر خود را می‌پوشانند و یا در اتاقی تاریک دراز می‌کشند، احساس بهتری پیدا می‌کنند.

هومیوپاتی و درمان میگرن/ homeopathy and migrane

میگرن به همراه احساس درد در عضلات

میگرن سمت راست و یا احساس درد در گردن و یا شانه که البته با نور و سروصدای محیط نیز زیادتر می‌شود، نیز از علایمی است که هومیوپاتی در درمان آن موفق بوده است. معمولاً بیمارانی که با این علائم روبه‌رو هستند به‌طور‌کلی با خوابیدن احساس بهتری پیدا می‌کنند و یا غذا خوردن نیز می‌تواند به رفع سردرد آن‌ها نیز کمک کند. علاوه بر این افرادی که سردردهای ناشی از آلرژی یا مشکلات گوارشی نیز می‌توانند با این روش درمان شوند.حالا که صحبت از خوابیدن شد، خود است بدانید هومیوپاتی برای درمان بی خوابی نیز راهکارهای مشخصی دارد.

سخن پایانی

در پایان خوب است اشاره‌کنیم که درمان میگرن و سردردهایی که به درمان دارویی پاسخ نمی‌دهند با هومیوپاتی روشی بسیار دقیق و حساس و البته مطمئن بوده و بیماران می‌توانند با اطمینان صددرصدی به بهبود، روند هومیوپاتی در درمان میگرن را طی کنند. همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم طیف وسیعی از سردردها وجود دارند که امکان درمان صددرصدی آن‌ها توسط روش‌های هومیوپاتی وجود دارد. در این روش درمانی بیماری توسط هومیوپات باتجربه ریشه‌یابی خواهد شد و راه‌حل‌هایی توسط وی براساس روش درمانی تشخیص داده شده، به بیمار ارائه می‌شود. آیا شما هم تجربه استفاده از روش هومیوپاتی و درمان میگرن را داشته‌اید؟ اگر بله خوشحال خواهیم شد نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها بیان کنید. همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال نیز می‌توانید آن را در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :
دکتر غلامرضا عسگری

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم