استفاده از هومیوپاتی برای درمان تبخال تناسلی و انواع دیگر آن

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۹

تبخال یک بیماری ویروسی است که انواع مختلفی دارد. تبخال تناسلی یکی از انواع آن محسوب می شود که روش هومیوپاتی برای درمان تبخال تناسلی و همچنین سایر انواع آن می تواند روشی مؤثر به دور از عوارض خاصی باشد.

تبخال یکی از ضایعات پوستی محسوب می‌شود که می‌تواند نشانه‌ای از ضعف سیستم دفاعی و ایمنی بدن باشد و خود را به این صورت نشان می‌دهد. معمولاً تبخال‌های روی صورت با روش‌های خانگی بعد از چند روز برطرف می‌شوند اما یک سری از تبخال‌ها مانند تبخال‌های دهانی و یا تناسلی از بیماری‌های مهمی هستند که می‌بایست توسط طب رایج با داروهای شیمیایی یا طب سنتی شاخه هومیوپاتی درمان شوند. درواقع علاوه بر طب رایج طب هومیوپاتی برای درمان تبخال می‌تواند مؤثر باشد و حتی آن را ریشه‌کن کند. با ما همراه باشید تا اطلاعات دیگری مانند روش‌های درمان این بیماری و کاهش عوارض آن را در اختیار شما قرار بدهیم.

تبخال

تبخال که با نام علمی هرپس سیمپلکس (Herpes simplex) نیز شناخته می‌شود یک بیماری ویروسی است. این بیماری از طریق ویروسی به نام علمی این بیماری وارد بدن می‌شود و خود را به‌صورت التهاب یا مجموعه تاول‌هایی نشان می‌دهد. دیده‌شده که در بیشتر موارد تبخال به دلیل ضعف سیستم ایمنی و دفاعی بدن بروز می‌کند. این ویروس به دو شکل در بدن برخی از افراد ظاهر می‌شود. یکی ممکن است در صورت مشاهده شود که معمولاً بعد از سرماخوردگی‌ها و بیماری‌های مختلف ظاهر می‌شود. نوع دیگر آن تبخال تناسلی است که براثر ارتباطات جنسی وارد بدن شده و می‌تواند برای بیمار آزاردهنده هم باشد. بنابراین ناگفته نماند از آنجایی که هومیوپاتی برای درمان بیماری های ویروسی مفید است پس در درمان تبخال نیز می‌تواند مؤثر باشد.

herpes / درمان تبخال تناسلی/ هومیوپاتی برای درمان تبخال

علائم و نشانه‌های تبخال

زمانی که ویروس هرپس سیمپلکس وارد بدن افراد شود می‌تواند تا همیشه در بدن باقی بماند و زمانی که سیستم دفاعی فرد ضعیف شد خود را نشان دهد. از علائم و نشانه‌های تبخال نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خارش و درد
  • تورم
  • قرمزی ناحیه آلوده

معمولاً تبخال به‌صورت تاول‌هایی بر روی پوست ظاهر می‌شود که ممکن است به یک دمل سفت نیز تبدیل شود. گفتنی است که تبخال‌های صور معمولاً و به صورتی راحت با برخی از روش‌های خانگی و توصیه‌های پزشکی از بین می‌روند. اما تبخال‌های تناسلی می‌توانند بعد از بهبود نیز عفونت‌هایی را به همراه داشته باشند. که در مراحل اولیه می‌تواند با تب همراه باشد. پس توصیه می‌شود افرادی که با این دست از تبخال‌ها مواجه هستند به‌صورت جدی نسبت به درمان آن اقدام کنند.

دلایل ابتلا به تبخال

همان‌طور که در بالا هم اشاره شد تبخال از طریق ویروسی به بدن وارد می‌شود که ممکن است تا آخر عمر هم در بدن باقی بماند. گفتنی است که چون ویروس تبخال مسری است علاوه بر تماس جنسی از طریق تماس فیزیکی نیز ممکن است منتقل شود. به همین دلیل است که بیماران مبتلا به تبخال می‌بایست بهداشت را رعایت کرده و دیگران نیز می‌بایست در تماس با این افراد از تماس فیزیکی، جسمی و یا استفاده از لیوان و وسایل شخصی مشترک اجتناب کنند. علاوه بر این مبتلایان به تبخال تناسلی که بیماری پوستی مهمی نیز محسوب می‌شود می‌بایست راهکارهایی مانند هومیوپاتی برای درمان تبخال را برگزینند تا بیماری‌شان به‌صورت ریشه‌ای مداوا شود.

راه‌ها و روش‌های خانگی برای درمان تبخال

هنگامی‌که ویروس تبخال در بدن افراد باشد ممکن است سیستم عصبی افراد را درگیر کند. درنتیجه می‌تواند بیماری‌های دیگری را نیز به همراه داشته باشد. درواقع باعث خواهد شد سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد و باعث تغییرات هورمونی نامنظم نیز شود. جالب است بدانید که حتی با استفاده از چند روش خانگی ساده می‌توانید از ادامه حضور تب‌خال در صورت خود پیشگیری کنید. و نشانه‌های آن را تا اندازه زیادی کاهش دهید. این روش‌ها عبارت‌اند از:

تأثیر مکعب یخ در کاهش آثار تبخال

ice/ herpes / درمان تبخال تناسلی/ هومیوپاتی برای درمان تبخال

یک‌تکه یخ بردارید و یخ در پارچه‌ای بپیچید. حالا آن را بر روی محل تبخال قرار دهید. این کار باعث خواهد شد تا ناراحتی و درد تبخال از بین برود. سعی کنید هر بار ۱۰ دقیقه یخ را بر روی محل تبخال نگه‌دارید. بعد از چند روز تبخال از بین خواهد رفت.

سرکه سیب برای از بین بردن تبخال

سرکه سیب یک ضدالتهاب و ضدعفونی‌کننده قوی است که می‌تواند علائم و نشانه‌های تبخال را از بین ببرد و با آن مبارزه کند. برای استفاده از سرکه سیب جهت از بین بردن تبخال می‌تواند پنبه‌ای را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را به محل موردنظر بمالید. ممکن است ماهیت اسیدی سرکه باعث سوزش محل تبخال شود. اما نگران نباشید. بعد از چند بار استفاده از آثار خوب آن بهره‌مند خواهید شد و نتیجه را مشاهده می‌کنید.

سیر

سیر یک ماده بسیار مؤثر در کاهش و از بین بردن ضایعات و بیماری‌های پوستی و همچنین مبارزی قوی با ویروس‌های مختلف است. درواقع ماده شیمیایی به نام آلیسین در سیر وجود دارد که به آن خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی بخشیده است. درنتیجه سیر می‌تواند در کاهش التهاب و از بین بردن تبخال تأثیر شگفت‌انگیزی داشته باشد. خوب است اشاره کنیم که می‌توانید سیر را به‌صورت مستقیم بر روی محل التهاب و تبخال بمالید. تکرار آن در چند روز باعث از بین رفت تبخال خواهد شد.

ریشه شیرین‌بیان

ریشه شیرین‌بیان برای تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین از بین بردن تبخال ماده‌ای مفید محسوب می‌شود. گفته می‌شود ریشه گیاه شیرین‌بیان حاوی ماده‌ای است که مزایای ضدالتهابی و ضدویروسی فراوانی دارد. برای استفاده می‌توانید، یک قاشق غذاخوری پودر ریشه شیرین‌بیان را با نصف قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و ماده حاصل‌شده را بر روی محل تبخال به‌مانند پماد یا کرم بمالید. این روش را سه تا چهار بار در روز تا از بین رفتن تبخال در روز ادامه دهید.

روغن نارگیل و فواید آن برای تبخال

روغن نارگیل حاوی مقداری زیادی اسید کاپوریک و اسید لوریک است که می‌تواند در از بین بردن ویروس‌ها نقش مهمی ایفا کند. سعی کنید دو یا سه بار در روز هر بار سه قاشق چای‌خوری روغن نارگیل را استفاده کنید تا بتوانید علائم تبخال را از بین ببرید.

آلوئه ورا و آثار بی‌نظیر آن در درمان تبخال

ice/ herpes / درمان تبخال تناسلی/ هومیوپاتی برای درمان تبخال

آلوئه ورا یک ماده طبیعی عالی برای درمان تبخال نوع دو یا همان تبخال تناسلی است. درواقع این ماده نمی‌تواند باعث التیام زخم‌ها شود و التهاب و درد ناشی از آن را کاهش دهد. برای درمان بهتر است از ژل طبیعی استخراج‌شده از گیاه آلوئه ورا استفاده کنید. به‌این‌ترتیب که ژل را بر روی محل تبخال بمالید و بعد از خشک شدن آن را با پارچه‌ای آغشته به آب نیم گرم پاک کنید. برای آشنایی بیشتر با روش‌های یاد شده می توانید به مقاله ۱۰ راهکار خانگی درمان تبخال مراجعه کنید.

راهکارهایی برای افراد مبتلا به تبخال تناسلی

احساس طردشدگی معمولاً با افراد مبتلا به تبخال تناسلی همراه است که می‌تواند منجر به افسردگی و روان‎پریشی‌های مختلفی شود. در این راستا این دسته از بیماران می‌بایست کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند و اگر در رابطه‌ای هستند آن را با پزشک خود در میان بگذارند و به یک مشاور روانشناس جهت بهبود کیفیت احساسات روانی صحبت کنند. همچنین به این دسته از افراد پیشنهاد می‌شود به فعالیت‌هایی مانند یوگا، مدیتیشن و … روی آوردند و بدین وسیله بتوانند روحیه خود را تقویت کنند. این فعالیت‌ها می‌توانند به کاهش استرس کمک کرده و باعث بهبود تبخال شوند.

homeopathy/ ice/ herpes / درمان تبخال تناسلی/ هومیوپاتی برای درمان تبخال

فواید هومیوپاتی برای درمان تبخال های مکرر

تبخال از بیماری‌های مسری است که در صورت بروز بهتر است هر چه زودتر نسبت به درمان آن اقدام کنید. به غیر از روش‌های خانگی، یکی دیگر از راه‌های مبارزه با این ویروس مراجعه به پزشک هومیوپات و استفاده از طب هومیوپاتی برای درمان است. درواقع هومیوپاتی یکی از شاخه‌های طب سنتی محسوب می‌شود که تبخال را می‌تواند به‌صورت ریشه‌ای درمان کند. چراکه در این روش درمانی هر فرد مبتلا به ویروس تبخال داروی مختص به خود دارد. داروی موردنظر نیز توسط هومیوپات باتجربه تشخیص داده می‌شود و تجویز می‌گردد. البته در مواردی هم اگر بیمار مشکلات جسمی دیگری داشته باشد، ممکن است داروها در این روش کارساز نباشند و یا به آن مشکلات دامن بزنند. اما اگر تشخیص به‌درستی صورت بگیرد شانس درمان بیشتر خواهد شد. برخی از فواید هومیوپاتی برای درمان تبخال عبارت‌اند از:

بررسی کلی شرایط بیمار

در روش درمانی هومیوپاتی برای درمان تبخال ، بیمار هم ازنظر روانی و هم ازنظر جسمی موردبررسی قرار می‌گیرد. درنتیجه می‌توان آن را روشی کامل معرفی کرد.

درمان تبخال برای افراد افسرده و مضطرب

تبخال معمولاً به‌صورت تاول و به‌طورکلی در صورت و روی لب ظاهر می‌شود. این ضایعه ممکن است دردناک باشد و با سوزش زیادی نیز همراه شود. همچنین افرادی که با این نوع تب‌خال مواجه هستند ممکن است افرادی مضطرب، افسرده، تحریک‌پذیر و حساس نیز باشند. با این حساب هومیوپاتی می‌تواند در درمان عملکرد مؤثری داشته باشد. در این راستا خواندن مقاله راهکارها و روش های هومیوپاتی برای درمان افسردگی نیز می تواند اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

داروهای هومیوپاتی به دلیل دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌های قوی می‌توانند عملکرد سیستم ایمنی و دفاعی بدن را تقویت کنند. درنتیجه بدین‌وسیله با تبخال مبارزه کنند. همچنین کاهش درد از دیگر آثار داروهای هومیوپاتی است.

homeopathy/ herpes / درمان تبخال تناسلی/ هومیوپاتی برای درمان تبخال

انواع تبخال های قابل‌درمان توسط هومیوپاتی

همان‌طور که در بخش فواید این روش درمانی نیز بیان کردیم می‎‌توانیم هومیوپاتی را روش درمانی کاملی معرفی کنیم که می‌تواند انواع تبخال‌ها را درمان کند. البته یک نکته مهم که نباید نادیده گرفته شود، این است که بیمار باید شرح و حال کاملی از خود را با پزشک هومیوپات در میان بگذارد و البته اگر سابقه بیماری خاصی مانند بیماری قلبی و یا آسم و آلرژی دارد را به اطلاع دکتر برساند. با این حساب آن دسته از تبخال‌هایی که می‌توانند توسط هومیوپاتی درمان شوند، در ادامه آمده است:

تبخال های ناشی از سرماخوردگی

تبخال‌هایی که بعد از سرماخوردگی و تب بروز می‌کنند. برخی از افرادی که به این نوع تبخال مبتلا می‌شوند معمولاً تحت‌فشار عاطفی یا استرس قرار می‌گیرند. همچنین می‌توان از هومیوپاتی برای درمان تبخال هایی که در کودکان بعد از تب بروز می‌کند، استفاده کرد.

تبخال در افرادی که سطح انرژی پایینی دارند

تبخال در افرادی کم انرژی. افرادی که سطح انرژی پایینی دارند و همچنین همیشه احساس سرما می‌کنند می‌توانند توسط هومیوپاتی درمان شوند.

تبخال تناسلی

گفتنی است که هومیوپاتی می‌تواند تبخال‌های تناسلی حتی در موارد پیشرفته را نیز درمان کند. این موضوع طی چهار بررسی بر روی ۵۳ نفر از افرادی که به این بیماری مبتلا بودند اثبات شد. در این راستا باید بگوییم که ضایعات بزرگ پوستی و تبخال در افرادی که اضافه‌وزن دارند می‌توانند به‌راحتی توسط هومیوپاتی درمان شوند. برخی از ضایعات تناسلی نیز در ران پا ظاهر می‌شوند که هومیوپاتی می‌تواند استفاده از داروهای طبیعی و معدنی راهکارهای درمانی خاصی را پیشنهاد دهد.

سخن پایانی

تبخال یک بیماری ویروسی و البته بسیار مسری است که می‌تواند به‌سرعت سرایت کند. در این راستا افراد مبتلا به هر نوع تبخال می‌بایست احتیاط‌های لازم و نکات بهداشت فردی را به‌طور کامل رعایت کنند و برای درمان روش درمانی خاصی را برگزینند. همچنین آن دسته از افرادی که به تبخال های تناسلی مبتلا هستند باید برای درمان موارد بیشتری را رعایت و روحیه خود را نیز تقویت کنند. گفتنی است که برای درمان همیشگی و البته سریع این بیماری می‌توان از طب هومیوپاتی استفاده کرد. درواقع در بیشتر موارد هومیوپاتی برای درمان تبخال می‌تواند آن را درمان کند.
بااین‌حال نظر شما دراین‌باره چیست؟ آیا تاکنون روش درمانی هومیوپاتی را برای درمان تبخال و یا دیگر بیماری‌ها امتحان کرده‌اید یا خیر؟ اگر بله می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :
دکتر غلامرضا عسگری

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم

*

code


CAPTCHA Image
Reload Image