با راهکارهای هومیوپاتی برای درمان جوش آشنا شوید

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : اردیبهشت ۷, ۱۳۹۹

روش هومیوپاتی برای درمان جوش روشی مؤثر محسوب می شود. درواقع هومیوپاتی با تکیه بر مواد طبیعی و معدنی و براساس دلیلی ایجاد چنین عارضه‌هایی، داروهای مشخصی دارد و درمان برای هر فردی نیز می‌تواند منحصربه‌فرد باشد.

حتماً شما هم در طول زندگی خود با جوش صورت و یا جوش‌هایی که در دیگر قسمت‌های بدن ظاهر می‌شوند، روبه‌رو بوده‌اید. در این زمینه باید بگوییم که جوش‌ها خیلی جدی نیستند و بنا بر درجه‌شان می‌توانند خودبه‌خود و یا روش‌های خانگی درمان شوند. اما دسته دیگری از جوش‌ها هستند که باعث التهاب می‌شوند و دردناک‌تر ازآنچه هستند که فکر می‌کنیم. در این راستا لازم است از یک روش درمانی مشخص برای درمان آن‌ها استفاده شود. ما در ادامه علاوه بر بیان اطلاعاتی درباره این مشکل پوستی، اطلاعاتی درباره روش‌های خانگی از بین بردن جوش و همچنین هومیوپاتی برای درمان جوش را بیان خواهیم کرد و از تأثیرات این روش درمانی خواهیم گفت.

هومیوپاتی برای درمان جوش / homeopathy for acne / هومیوپاتی و جوش صورت

معرفی جوش

جوش یک نوع عفونت پوستی است و معمولاً در فولیکول یا مو شروع می‌شود. در ابتدا پوست قرمز شده و بعد از آن منجر به ایجاد توده‌ای خواهد شد. در این راستا بعد از چهار تا هفت روز سر آن سفید می‌شود و به‌اصطلاح چرکی خواهد شد. دلایل جوش و آکنه صورت می‌تواند متعدد باشد و به دلایل مختلفی در روی پوست ظاهر شود. به همین دلیل زمانی که افراد با جوش‌ها و آکنه‌های زیادی بر روی پوست خود مواجه هستند که تعدادشان نیز گاهی تغییر می‌کند، باید به این نکته توجه داشته باشند که بدن آن در حال واکنش نشان دادن به مشکلی غیرطبیعی است.

البته این نیز باید در نظر داشته باشیم جوش در سنین ۱۴ تا ۱۹ سال موضوعی طبیعی است و با راهکارهای خانگی و مراقبت‌های پوستی نیز قابل‌کنترل خواهد بود. اما ظاهر شدن غیرعادی آن‌ها آن‌هم به تعداد زیاد نیاز به درمان خواهد داشت. گاهی اوقات استفاده از پزشکی رایج می‌تواند این موضوع را درمان کند اما مشکل اینجاست که در پاره‌ای از موارد درمان کامل صورت نمی‌پذیرد و بعد از قطع دارو ممکن است دوباره سروکله جوش‌ها و آکنه‌ها پیدا شوند. در این نوع موارد روش‌های درمان سنتی همچون هومیوپاتی برای از بین بردن جوش و آکنه می‎می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. گفتنی است در استفاده از هومیوپاتی برای درمان جوش می‌توان به درمان کامل و از بین رفتن علائم به‌صورت ریشه‌ای امیدوار بود.

جوش در کدام نقاط بدن ظاهر می‌شود

معمولاً جوش‌ها در بخش‌هایی همچون پوست صورت، زیر بغل، گردن و باسن ظاهر می‌شود و گاهی اوقات نیز به‌صورت گل‌مژه بر روی پلک خود را نشان خواهند داد. همچنین اگر جوش‌ها به‌صورت گروهی یک ناحیه پوست را درگیر کنند به آن دمل گفته می‌شود.

هومیوپاتی برای درمان جوش / homeopathy for acne / هومیوپاتی و جوش صورت

دلایل ابتلا به جوش و آکنه

بروز جوش می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در استفاده از روش هومیوپاتی برای درمان جوش باید دلیل آن مشخص شود. به‌عنوان‌مثال تغییرات هورمونی، بیماری‌هایی همچون دیابت، رژیم غذایی ناسالم، مشکلات روانی و استرس و همچنین عدم توجه به بهداشت فردی می‌تواند از دلایل بروز جوش در صورت و قسمت‌هایی از بدن که قسمت قبل بیان شد باشد. در این راستا بایدها و نبایدهایی وجود دارد که در مورد جوش می‌بایست آن‌ها را رعایت کنید. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

بایدها و نبایدهایی که باید در رابطه با جوش انجام دهید:

  • شستن ملحفه‌ها به‌صورت مرتب و استفاده از ملحفه‌های تمیز
  • رعایت کامل بهداشت فردی
  • تمیز نگه داشت محل جوش با رعایت نکات بهداشتی و اصولی
  • تغییر سبک زندگی در صورت نیاز و تغذیه سالم
  • عدم شستشوی بیش‌ازاندازه و درگیر بودن با جوش‌ها
  • عدم استفاده از مواد آرایشی غیراستاندارد و همچنین آرایش کردن زیاد

هومیوپاتی برای درمان جوش / homeopathy for acne / هومیوپاتی و جوش صورت

آشنایی با چند روش خانگی برای از بین بردن جوش

هرچند جوش‌ صورت به‌خودی‌خود برطرف می‌شود اما گاهی یا تعداد آن‌ها زیاد است و یا اینکه جوش‌هایی در سایر نقاط بدن مشاهده می‌شود که البته دردناک هستند. در این رابطه می‌توان قبل از درپیش رفتن درمان‌های جدی مانند استفاده از دارو یا هومیوپاتی برای درمان جوش برای مبارزه با آن‌ها چند روش خانگی مؤثر را امتحان کرد. با این حساب در ادامه به چند روش خانگی تأثیرگذار در از بین بردن جوش اشاره خواهیم کرد. همچنین گفتنی است استفاده از برخی از موارد مانند آلوئه ورا جدا از درمان جوش به برخورداری از پوستی سالم و شفاف کمک می‌کند. علاوه بر موارد یاد شده که در ادامه مقاله می‌آید می‌توانید با موارد دیگری از راهکارهای خانگی در مقاله ۱۳ راهکار خانگی قدرتمند آشنا شوید.

کمپرس گرم

گرما باعث افزایش گردش خون در یک منطقه از بدن می‌شود. درنتیجه کمپرس گرم باعث خواهد شد گلبول‌های قرمز خون و آنتی‌بادی‌ها با عفونت ناشی از جوش مبارزه کنند. در این راستا اگر شما هم درگیر جوش‌های دردناک هستید می‌توانید سه تا چهار بار در روز هر بار به مدت ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهید.

پودر زردچوبه

پودر زردچوبه دارای خواص ضد باکتریایی و ضدعفونی‌کنندگی بالایی است. در این راستا شما برای از بین بردن جوش صورت و یا آکنه می‌توانید از آن استفاده کنید. شما می‌توانید از پودر زردچوبه به‌صورت موضعی استفاده کنید.

سرکه سیب

دیگر ماده مفید برای از بین بردن جوش و آکنه سرکه سیب است. روش استفاده از آن به این صورت است که ابتدا مقداری سرکه سیب را باید بر روی یک پد پنبه‌ای یا کتان بریزید و بعد آن را به محل جوش بمالید. بعد باید اجازه بدهید ۱۰ دقیقه بر روی پوست شما باقی بماند. می‌توانید دو بار در روز این کار را انجام دهید. دقت داشته باشید که در هر بار از پد جدیدی استفاده کنید.

آلوئه ورا

هومیوپاتی برای درمان جوش / homeopathy for acne / هومیوپاتی و جوش صورت

دیگر ماده مؤثر که برای پوست و از بین بردن جوش بسیار مفید خواهد بود، گیاه آلوئه ورا است. برای استفاده از این گیاه باید ژل گیاه را خارج کنید و آن را به پوست خود بمالید. چند روز این کار را تکرار کنید. گفتنی است که آلوئه ورا برای از بین بردن جوش‌های دردناک و کاهش التهاب و درد آن‌ها بسیار مؤثر خواهد بود. چراکه آلوئه ورا یک ضدعفونی‌کننده قوی نیز محسوب می‌شود و به روند بهبود جوش را سرعت می‌بخشد.

استفاده از روش هومیوپاتی برای درمان جوش و آکنه

بدن برخی از افراد طوری است که معمولاً جوش می‌زند. اگر جوش‌ها و دمل‌هایی که در بدن و صورت زیاد باشند و به‌موقع درمان نشوند نیز می‌توانند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کنند. درنتیجه لازم است افراد راهکارهایی را در پیش بگیرند تا از التهاب و عفونت جوش‌ها بکاهند. یکی از روش‌های درمانی هومیوپاتی است که می‌تواند جهت از بین بردن جوش استفاده شود. درواقع در روش درمانی هومیوپاتی، پزشک هومیوپات برای درمان یک بررسی کلی و همه‌جانبه از بیمار و شرایطش به عمل می‌آورد و بعد از آن دارویی متناسب با نوع جوش، آکنه و یا دمل را تجویز خواهد کرد. ازاین‌رو روش هومیوپاتی برای درمان جوش می‌تواند روشی مؤثر و مفید باشد. درواقع هومیوپاتی برای درمان جوش روشی است که سیستم ایمنی بدن را بدون اینکه عارضه‌ای برای فرد به دنبال داشته باشد، تقویت خواهد کرد.

هومیوپاتی برای درمان جوش / homeopathy for acne / هومیوپاتی و جوش صورت

درمان عفونت

هومیوپاتی داروهایی را در درمان بکار می‌گیرد که آن‌ها می‌توانند هر جسم خارجی و یا عفونتی که به داخل پوست نفوذ کرده است را خارج کنند. درنتیجه در مواردی که جوش‌ها به‌خودی‌خود خوب نمی‌شوند و به درمان‌های خانگی نیز پاسخ نمی‌دهند می‌تواند از هومیوپاتی برای از درمان جوش استفاده کرد.

داروهای ضد باکتریایی

برخی از داروهای روش درمانی هومیوپاتی از خواص ضدعفونی‌کنندگی و ضد باکتریایی بالایی برخوردار هستند. درنتیجه می‌توانند در از بین بردن جوش‌ها مؤثر واقع شوند. همچنین می‌توان از برخی از داروهای هومیوپاتی نیز برای درمان آبسه استفاده کرد.

هومیوپاتی و درمان درد ناشی از بروز جوش

وقتی گروهی از جوش‌ها در بخشی از بدن تجمع کرده باشند ممکن است آن ناحیه دردناک شوند. در این راستا نیز هومیوپاتی برای درمان جوش و همچنین درد ناشی از آن و تشکیل دمل می‌تواند تأثیر بسیار خوبی داشته باشد و از چرکی شدن جوش‌ها نیز جلوگیری خواهد کرد. این نوع از جوش‌ها شامل جوش‌هایی با دهانه بزرگ نیز خواهند بود.

هومیوپاتی برای درمان جوش / homeopathy for acne / هومیوپاتی و جوش صورت

هومیوپاتی و جوش صورت در نوجوانان

پوست صورت نوجوان‌هایی که در سن بلوغ هستند نیز ممکن است جوش بزند. در این شرایط نیز هومیوپاتی برای درمان جوش ‌ها می‌تواند استفاده شود. البته ناگفته نماند جوش‌های این سنین گاهی بدون درمان و به‌طور طبیعی درمان می‌شوند. اما دسته‌ای از جوش‌ها هستند که به‌طور مرتب بر روی پوست ظاهر می‌شوند. که برای درمان نیز می‌توان از روش‌هایی همچون هومیوپاتی استفاده کرد.

سخن پایانی

علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره شد و در مقالات پیشین نیز به آن اشاره شد به‌طورکلی روش درمانی هومیوپاتی برای درمان بیماری‌های پوستی ازجمله اگزما، تبخال، زگیل، میخچه و غیره نیز می‌تواند مؤثر واقع شود. اگر دچار اگزما نیز هستید مقاله راهکارهای هومیوپاتی برای درمان اگزما را نیز می‌توانید مطالعه کنید. در نتیجه اگر مدت‌هاست که با مشکلات پوستی همچون جوش دست و پنجه نرم می‌کنید حتماً روش درمانی هومیوپاتی را برای درمان انتخاب کنید. گفتنی است منشأ داروهای روش درمانی هومیوپاتی برای درمان جوش از مواد طبیعی و معدنی است و می‌توانید نسبت به درمان سریع جوش و بازگشت سلامتی به پوست خود را با این روش درمانی امیدوار باشید. همچنین اگر جزو افرادی هستید که تاکنون از روش درمانی هومیوپاتی برای درمان جوش استفاده کرده‌اید ممنون می‌شویم نظرات و تجربه‌های خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :
دکتر غلامرضا عسگری

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم

*

code


CAPTCHA Image
Reload Image