روش های هومیوپاتی برای درمان اضطراب ، استرس و ترس

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : بهمن ۲۳, ۱۳۹۸

بسیاری از ما به‌اشتباه تصور کنیم که درمان اختلالات ناشی از ترس و اضطراب تنها برای افراد بازمانده جنگ است. اما این‌طور نیست و گاهی ترس‌های ناشی از یک حادثه بد و یا تصادف می‌تواند تا مدت‌ها علائم خود را به صورت‌های مختلف نشان دهند. در این راستا طب هومیوپاتی برای درمان اضطراب و ترس می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد.

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده توسط محققین مشخص‌شده است که اختلالات ناشی از اضطراب مانند ترس و استرس ناگهانی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی موجود در جامعه هستند. درواقع استرس امروزه طیف وسیعی از جمعیت جهان را درگیر خود کرده و از طرف دیگر افرادی نیز وجود دارند که درگیر ترس‌های ناگهانی هستند. این در حالی است که بروز هر یک از این نشانه‌ها می‌تواند تبعات مختلفی را به دنبال داشته باشد. درواقع دو اختلال یادشده از طرفی می‌توانند زنگ خطری برای ایجاد بیماری‌های دیگر باشند و یا اینکه روان فرد را درگیر کنند.

anxiety / ترس و اضطراب

با این حساب پیشنهاد می‌شود که افرادی که درگیر این اختلالات هستند، برای درمان اقدام کنند. معمولاً درمان‌های تجویزشده از سوی اکثر پزشکان درمان‌های دارویی بوده که مصرف داروهای آرامش‌بخش می‌تواند مشکلات و عوارض دیگری ازجمله بی‌خوابی، سردرگمی، کاهش میل جنسی و غیره را در پی داشته باشد. اما راه‌حل چیست؟ خوشبختانه برای درمان استرس و مشکلات این‌چنینی درمان دارویی با داروهای شیمیایی تنها روش درمان نیست.

امروزه با گسترش روش‌های درمانی هومیوپاتی می‌توان به درمان‌هایی امیدوار بود که هم عارضه کمتری داشته باشند و هم اینکه به‌صورت ریشه‌ای اختلال روانی بیمار را درمان کنند. درواقع اثبات‌شده است که طب هومیوپاتی برای درمان اضطراب و ترس نقش بسزایی دارد و می‌تواند به‌عنوان روشی مؤثر استفاده شود. ناگفته نماند ما در بخش خدمات هومیوپاتی به طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم. شما در بخش اشاره شده با کلیک بر روی هر عنوان می‌توانید به مقالات مربوطه دسترسی داشته باشید.

راهکارهای هومیوپاتی در درمان اضطراب و ترس

همان‌طور که پیش‌تر هم بیان کردیم، هومیوپاتی برای درمان همه بیماری‌ها مخصوصا آن دسته از بیماری‌هایی که مزمن نیستند، راهکارهای مشخصی دارد. در ادامه انواع اضطراب هایی که هومیوپاتی می‌تواند در دمان آنها کمک کننده باشد را معرفی کرده‌ایم.

بروز رفتارهای وسواسی ناشی از اضطراب

یکی از درمان‌هایی که هومیوپاتی آن‌ها را در زمینه درمان ترس و استرس پوشش می‌دهد مربوط به درمان بسیاری این حالت‌ها است که منجر به رفتارهای وسواس‌گونه خواهند شد. به‌عنوان‌مثال هومیوپاتی با این روش برای درمان افرادی که همیشه به مسائل منفی فکر می‌کنند و یا ترس از دست دادن عزیزان خود را در ذهن دارند، بسیار کمک‌کننده خواهد بود. هومیوپات با تجربه در جلسات مشاوره‌ای که با بیمار خواهد داشت دلیل ترس‌ها را پیدا کرده و با روش درمانی مناسب نسبت به درمان اقدام خواهد کرد.

ترس از تصادف و حوادث ناگوار

یکی دیگر از شاهکارهای هومیوپاتی در درمان استرس و ترس برای مواقعی است که فرد به دنبال حادثه‌ای ناگهانی مانند تصادف یا زلزله دچار اضطراب شده است. در این حالت ضربان قلب افزایش می‌یابد و بدن با تعریق و گاهی لرزش نیز همراه است. با این حساب فرد ممکن است بعد از حادثه زمانی که در حال رانندگی یا شرایط یادآور حادثه تلخ باشد دچار علائم یادشده، گردد. علاوه بر این ما در مقاله راهکارهای هومیوپاتی برای درمان استرس پس از سانحه نیز نکاتی را در این زمینه بیان کردیم.

راهکار هومیوپاتی برای درمان اضطراب/ homeopathy for anxiety

هومیوپاتی برای درمان اضطراب افراد نگران

نوعی از ترس‌ها هستند که مربوط به افراد همیشه نگران خواهند بود. درواقع این دسته از افراد مدام و به‌شدت در مورد سلامتی خود و همین‌طور دیگر مسائل نگران هستند. درواقع این دسته از افراد تا با ناراحتی جسمی کوچکی مواجه می‌شوند احساس می‌کنند که به دردی کشنده مبتلا هستند. از طرفی ممکن است این بیماران ترس از ارتفاع، جمعیت و فضاهای کوچک و دربسته نیز داشته باشند. همچنین افراد درگیر این نوع از ترس‌ها همیشه نیاز دارند احساسات خود را درباره موضوعی که نگرانشان کرده است، برای شنونده‌ای بیان کنند.

ترس در خواب

ترس در خواب و کابوس‌های شبانه مشکلی دیگری است که هومیوپاتی برای آن می‌تواند با روشی ویژه مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم بیشتر توضیح بدهیم می‌توانیم به وحشت‌های شبانه، از خواب پریدن ناگهانی همراه با ترس و اضطراب در اثر کابوس دیدن اشاره‌کنیم. درواقع در این دسته از بیماران ترس‌ها چنان عمیق هستند که باعث وحشت فرد شده و شب را برای وی به بدترین زمان ممکن تبدیل خواهند کرد. با این حساب این افراد با چنین ترس‌هایی احساس می‌کنند که باید از خود محافظت کنند.

حساسیت به بو و افراد

گفتنی است که هومیوپاتی برای درمان ترس و اضطراب در حساسیت بیماران نسبت به بو، صدا، رنگ و حتی احساسات دیگران نیز استفاده خواهد شد. درواقع در مواجه با مواردی که ایجاد حساسیت می‌کنند این دسته از افراد احساس می‌کنند که دچار عذاب وحشتناکی شده‌اند، می‌ترسند و این موضوع باعث ایجاد حس بدی در آن‌ها خواهد شد. افراد با چنین علائمی ممکن است ترس تنها بودن داشته باشند حتی اگر ترجیح دهند در اتاقی به‌تنهایی کار کنند. در موارد شدیدتر بروز خشم و سوءاستفاده از دیگر نشانه‌های این نوع از ترس و اضطراب است که می‌تواند توسط هومیوپاتی درمان شود.

روش‌های دیگر درمان ترس و اضطراب به صورت طبیعی

به‌غیراز روش دارویی و همین‌طور روش‌های هومیوپاتی برای درمان اضطراب و استرس روش‌های دیگری نیز وجود دارد که افراد با استفاده از این روش‌ها می‌توانند بدن خود را در برابر شرایط نامساعد روحی و همین‌طور سایر بیماری‌ها ایمن کنند که در ادامه به بیان مواردی ازاین‌دست می‌پردازم:

• مصرف غذاهایی که دارای ویتامین‌های A، B، C، D و E هستند، می‌توانند در درازمدت اضطراب و استرس را از بین ببرند.
• مواد معدنی به‌ویژه منیزیم در کاهش استرس بسیار مؤثر است.
• مکمل‌هایی با اسیدهای چرب امگا ۳ و اسیدآمینه‌های خاص
• تحقیقات نشان داده‌اند گیاهانی معطر مانند به‌لیمو و اسطوخودوس در کاهش ترس و استرس مؤثر هستند.
• مدیتیشن نیز دیگر روش کمک‌کننده برای درمان ترس‌ها، استرس و اضطراب خواهد بود.

 

 / مدیتیشن/ meditation

سخن پایانی

برای آشنایی بیشتر با خودمراقبتی‌ها در مورد اضطراب و ترس خواندن مقاله ۱۰ روش خانگی برای مبارزه با اضطراب را نیز به شما پیشنهاد می‌دهیم. استفاده از روش‌های طبیعی برای به دور ماندن از بیماری‌ها و یا روش‌های درمانی همچون طب هومیوپاتی در درمان استرس و حملات ناشی از ترس و دلهره روشی ایمن، مقرون‌به‌صرفه و مطمئن است. درواقع در هومیوپاتی پزشک هومیوپات با دریافت شرح دقیقی از بیمار و با استفاده از دز اندک داروها متناسب با تشخیصی که می‌دهند به درمان می‌پردازند.

البته همان‌طور که قبلاً نیز بیان شد داروهای تجویزشده در هومیوپاتی برای درمان استرس و ترس عوارض جانبی ندارند و فرد با خیال راحت می‌تواند آن‌ها را مورداستفاده قرار دهد. ناگفته نماند در پیش گرفتن سبک زندگی سالم، ورزش و مصرف غذاهای مفید نیز می‌تواند در کاهش استرس و اضطراب کمک‌کننده باشد.

به یاد داشته باشید که عدم درمان استرس و اضطراب میتواند منجر به مشکلات دیگر مانند مشکلات پوست و مو شود مانند شوره سر شود. البته در مقاله راهکار هومیوپاتی برای درمان شوره سر هم می‌توانید اطلاعت خوبی به دست آورید.نظر شما در این باره چیست؟ آیا شما تاکنون از هومیوپاتی برای درمان اضطراب و ترس و سایر مشکلات روحی استفاده کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، خوشحال خواهیم شد، نظرات خود را در پایین این پست با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :
دکتر غلامرضا عسگری

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم