آیا می دانید هومیوپاتی برای درمان میخچه چه راهکارهایی دارد؟

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۹

در بررسی راهکارهای هومیوپاتی برای درمان میخچه ابتدا باید دلایل ابتلا به میخچه توسط پزشک هومیوپات مشخص شود. این در حالی است که برخی از انواع میخچه ها توسط راهکارهای خانگی نیز درمان می شوند. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

یکی از ماندگارترین و درعین‌حال آزاردهنده‌ترین ضایعه پوستی میخچه است. این ضایعه پوستی در هر سال میلیون‌ها نفر را درگیر می‌کند. در این راستا راه‌های مختلفی برای درمان و از بین بردن میخچه وجود دارد. به‌غیراز پزشکی رایج روش‌های خانگی و همچنین روش‌های سنتی مانند طب هومیوپاتی برای درمان میخچه تاکنون عملکرد خوبی را از خود به جای گذاشته‌اند. در ادامه این نوشتار قرار است به این مشکل پوستی و راهکارهای مبارزه با آن بپردازیم.

هومیوپاتی برای درمان میخچه

میخچه چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، میخچه یکی از ضایعات پوستی است که به شکل پینه‌ای بر روی پوست ظاهر می‌شود. این ضایعه پوستی معمولاً در سطح صاف و البته بدون موی پوست ایجاد خواهد شد و به‌طورکلی قسمت‌هایی مانند قسمت پشتی انگشتان پنجه پا یا پوست ضخیم کف دست را درگیر می‌کند. خوب است بدانید، قسمت‌هایی از پوست که تحت‌فشار یا اصطکاک قرار دارند، بیشتر در معرض میخچه خواهند بود.

علائم و نشانه‌های میخچه

میخچه پینه‌ای سفت و بخشی از پوست مرده است. در این راستا باید بگوییم هرچند میخچه موضوع مهمی محسوب نمی‌شود اما در نوع خود می‌تواند برای افراد درگیر آزاردهنده باشد. در این راستا برخی از ضایعات پوستی مانند پینه با میخچه اشتباه گرفته می‌شوند که باید بگوییم پینه ضایعه‌ای دردناک نیست اما میخچه می‌تواند دردناک باشد.

از دیگر علائم میخچه رنگ سفید یا زرد آن است که البته خوب است این را هم بدانید که پینه در رنگ‌های مختلفی دیده می‌شود. دیگر تفاوت میخچه و پینه در این است که پینه معمولاً بزرگ‌تر از میخچه است و شکل گرد و یکنواختی نیز دارد. خوب است بدانید میخچه معمولاً در بخش‌های خاصی از پا ایجاد می‌شود. بخش‌هایی مانند قوس پا، کف و روی پا مناطق مستعد این ضایعه پوستی هستند. البته گاهی هم بین انگشت چهارم و پنجم نیز ایجاد می‌شود. چراکه این انگشتان در اثر دویدن و فعالیت‌های مختلف تحت‌فشار قرار می‌گیرند.

هومیوپاتی برای درمان میخچه

این را نیز خوب است خاطرنشان کنیم که برخی از میخچه‌ها کوچک‌تر از پینه بوده و دردناک هستند و برخی هم بدون درد ظاهر می‌شوند. همچنین ممکن است پینه و سطح مرده پوست در اثر بی‌توجهی به میخچه تبدیل شود. ما در ادامه دلایل ابتلا به میخچه و راهکارهای هومیوپاتی برای درمان میخچه را بیان خواهیم کرد.

دلایل ابتلا به میخچه

خوب است بدانید میخچه‌ها در بین افرادی که کفش‌های نامناسب می‌پوشند و یا پاهایشان عرق می‌کند بیشتر دیده می‌شود. همچنین میخچه در خانم‌ها بیشتر از آقایان شایع است. درواقع میخچه معمولاً به دلیل فشاری که به قسمت‌های مختلف پا وارد می‌شود، ایجاد خواهد شد. علاوه بر علایمی که در بالا اشاره شد باید بگوییم که موارد زیر می‌توانند از دلایل ابتلا به میخچه باشند.

  • کفش نامناسب
  • کفش‌های تخت و پاشنه‌دار
  • پوشیدن کفش بدون جوراب
  • مشکلات پا
  • فعالیت‌های فیزیکی
  • عدم توجه به سلامت پوست

هومیوپاتی برای درمان میخچه

روش‌های خانگی برای درمان میخچه

پیش از اشاره به راهکارهای هومیوپاتی برای درمان میخچه در ابتدا روش های خانگی را بررسی می‌کنیم. گفتنی است که اکثر میخچه‌ها با روش‌های خانگی درمان می‌شوند. البته در مواردی هم نیاز است که به پزشک مراجعه گردد. همچنین می‌توان از روش‌های طب سنتی مانند هومیوپاتی در درمان میخچه نیز استفاده کرد که در قسمت بعدی به آن اشاره خواهیم کرد. در ادامه این مطلب به روش‌های خانگی درمان میخچه اشاره می‌کنیم:

تأثیر لیمو در از بین بردن میخچه

زمانی که میخچه بروز می‌کند، فشار واردشده روی آن باعث ایجاد درد و التهاب خواهد شد. بااین‌حال آب‌لیمو و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها از عوامل آرام‌بخش طبیعی هستند که می‌توانند قسمت سخت پوست را نرم کنند و درنتیجه استفاده مداوم درد را کاهش دهند و میخچه را از بین ببرند.

هومیوپاتی برای درمان میخچه

استفاده از پیاز در مبارزه با میخچه

پیاز با مواد مغذی و اسیدهای قوی که دارد می‌تواند عفونت‌ها را از بین ببرد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. گفتنی است که آب پیاز باعث خواهد شد تا پوست مرده و خشک نرم و صاف شود. بااین‌حال توصیه می‌شود برای از بین بردن میخچه آب پیاز به محل میخچه بمالید و آن را با باندی پوشش دهید. نتیجه شگفت‌انگیز آن را طی یک یا دو روز مشاهده خواهید کرد.

نقش ویتامین E در از بین بردن میخچه

آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی مانند موادی که شامل ویتامین E هستند می‌توانند در سلامتی پوست ما نقش مهمی را بازی کنند. یکی از راه‌های از بین بردن میخچه این است که کپسول ویتامین E را بر روی ضایعه موردنظر تخلیه کنید. این ویتامین باعث از بین رفتن پوست مرده خواهد شد. همچنین توصیه می‌شود برای داشتن پوستی سالم غذاهای حاوی ویتامین E همچون فندق، دانه‌های آفتابگردان، کلم بروکلی و کدوی حلوایی را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

معجزه سیر در از بین بردن میخچه

پیش از پرداختن به راهکارهای هومیوپاتی برای درمان میخچه خوب است به دیگر راهکارهای خانی نیز اشاره‌ای داشته باشیم. دیگر هدیه طبیعت برای داشتن پوستی شاداب و لطیف سیر است. علاوه بر این خوب است اشاره کنیم که سیر می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها تأثیر بسزایی داشته باشد. این ماده که آنتی اکسیدانی قوی به شمار می‌رود در از بین بردن میخچه نیز مؤثر خواهد بود. درنتیجه می‌توان برای از بین بردن میخچه‌هایی که بر روی پا ظاهر می‌شوند و همین‌طور از بین بردن التهاب روی آن‌ها بسیار مفید باشد. همچنین ازآنجایی‌که سیر دارای خواص ضد باکتریایی است می‌تواند عفونت‌ها نیز از بین ببرد.

زردچوبه در از بین بردن میخچه مؤثر است

هومیوپاتی برای درمان میخچه

برای استفاده از زردچوبه خوب است یک قاشق غذاخوری زردچوبه را به همراه عسل مخلوط کرده و ماسکی از آن به‌مانند خمیردندان تهیه کنید. سپس آن را به‌مانند کردم بر روی محل میخچه بمالید. می‌توانید از مواد دو بار در روز استفاده کنید و بعد از چند روز شاهد آثار بی‌نظیر آن باشید. درواقع زردچوبه خواص درمانی و ضد میکروبی دارد و عسل نیز بسیار آرام‌بخش است. ما در این بخش تنها به تعدادی از روش‌های خانگی اشاره کردیم. در صورتی که می‎‌خواهید با راهکارهای خانگی دیگری آشنا شوید، مقاله ۱۱ راه مؤثر در مبارزه با میخچه را مطالعه کنید.

راهکارهای طب هومیوپاتی برای درمان میخچه

گفتنی است که روش درمانی هومیوپاتی با استفاده از مواد طبیعی و معدنی می‌تواند به درمان ریشه‌ای میخچه بپردازد. درنتیجه افرادی که این روش درمانی را برمی‌گزینند می‌توانند نسبت به از بین بردن آن برای همیشه امیدوار باشند. چراکه در طب هومیوپاتی بیمار به‌طور کامل توسط پزشک هومیوپات چه ازنظر جسمی و چه ازنظر روحی موردبررسی قرار می‌گیرد و بیماری وی به‌صورت ریشه‌ای درمان خواهد شد. در این راستا استفاده از روش هومیوپاتی در درمان میخچه و همین‌طور از بین بردن آن روشی مؤثر و قابل توصیه است. در ادامه به تعدادی از راهکارهای هومیوپاتی در از بین بردن میخچه اشاره خواهد شد.

راهکارهای طب هومیوپاتی برای درمان میخچه

راهکار هومیوپاتی در درمان میخچه زیاد

یکی از روش‌های هومیوپاتی زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که پای افراد توسط میخچه‌های زیادی پوشانده شده باشد. درواقع این موضوع باعث خواهد شد تا بیمار در زمان پیاده‌روی با مشکل مواجه شود. همچنین گفتنی است این روش درمانی برای افرادی که به همراه میخچه، اضافه ‌وزن نیز دارند، مفید است. درواقع اضافه وزن آن‌ها به درد ناشی از میخچه در کف پا اضافه می‌کند.

میخچه ناشی از عرق پا

دسته‌ای از افراد به دلیل اینکه پایشان بسیار عرق می‌کند دچار میخچه می‌شوند. این دسته از بیماران نیز در راه رفتن ممکن است مشکلاتی داشته باشند. پزشک هومیوپات با استفاده از طب هومیوپاتی برای درمان میخچه در این حالت از گوگرد استفاده خواهد کرد.

تغییر رنگ میخچه

دیگر حالتی که هومیوپاتی در درمان میخچه می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، زمانی است که میخچه تغییر رنگ داده است. و این موضوع باعث شده تا نواحی اطراف میخچه نیز تحت تأثیر قرار بگیرند.

هومیوپاتی برای درمان میخچه

میخچه بدون علائم ظاهری

گاهی اوقات بیماران از درد کف پا در زمان پیاده‌روی شکایت می‌کنند که یکی از دلایل آن وجود میخچه‌هایی است که فرد از آن بی‌خبر است. روش درمانی هومیوپاتی برای درمان میخچه در این حالت نیز می‌تواند راهکارهایی را ارائه دهد تا درد پاشنه پا در زمان پیاده‌روی یا زمانی که فرد بر روی سطح سفت و سختی قدم می‌گذارد، کاهش یابد.

میخچه‌های نرم

این نوع از میخچه‌ها ممکن است در پای افرادی ظاهر شوند که پا‌های سرد و یخی دارند. در این راستا هومیوپاتی در درمان میخچه در این مورد نیز دارو و روش‌های مختص به خود را جهت درمان ارائه خواهد داد.

سخن پایانی

خب همان‌طور که مطلع شدید، روش درمانی هومیوپاتی برای درمان میخچه بسیار گسترده است و می‌تواند در از بین بردن میخچه در انواع مختلف نیز نقش مهمی داشته باشد. از طرف دیگر ازآنجایی‌که میخچه به‌عنوان یکی از مشکلات پوستی شناخته می‌شود، تأمین سلامت پوست می‌تواند موضوع مهم دیگری در اجتناب از ابتلا به میخچه یا زگیل باشد. ناگفته نماند که هومیوپاتی برای درمان مشکلات پوستی در انواع دیگر نیز راهکارهایی دارد. گفتنی است که برای داشتن پوستی سالم و دوری از ابتلا به میخچه علاوه برداشتن تغذیه سالم و مغذی که نقش مهمی در سلامت پوست ایفا می‌کند، توجه به نوع کفش، جوراب و رعایت اصول پیاده‌روی و انجام سایر فعالیت‌های فیزیکی از مواردی هستند که می‌توانند نقش مهمی در حفظ سلامت اعضایی همچون پا داشته باشند. چراکه اعضایی مثل پا و دست بیشتر در معرض ضایعاتی همچون میخچه و همین‌طور زگیل قرار دارند.

با همه این‌ها اگر شما هم تاکنون به میخچه مبتلا شده‌اید و از روش‌هایی همچون هومیوپاتی در درمان میخچه استفاده کرده‌اید می‌توانید در ادامه نظرات و تجربه‌های خود را با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :
دکتر غلامرضا عسگری

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم

*

code


CAPTCHA Image
Reload Image