همه آنچه که باید درباره راهکارهای هومیوپاتی برای درمان بی خوابی بدانید

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : فروردین ۲۴, ۱۳۹۹

هومیوپاتی از روش‌های درمان بر پایه داروهایی از دل طبیعت است که برای درمان بیماری‌های روحی نیز توصیه می شود. این مقاله به معرفی راهکارهای هومیوپاتی برای درمان بی خوابی و ارائه مثال‌هایی از انواع بی خوابی می‌پردازد.

یکی از مشکلاتی که همه ما ممکن است حداقل یک‌بار در یک دوره از زندگی آن را تجربه کنیم، مشکل بی خوابی و یا اختلالات مربوط به خواب است. در این راستا طب رایج راه‌‎حل‌های دارویی بسیار زیادی برای آن دارد. اما همان‌طور که همه در جریان هستید مصرف داروهای شیمیایی در درازمدت باعث عوارض مختلفی خواهند شد. در این راستا راهکارهای هومیوپاتی برای درمان بی خوابی می‌توانند مؤثر باشند. در ادامه این نوشتار به اختلالات خواب و درمان بی خوابی با هومیوپاتی و مواردی که به در ان شرایط کمک‌کننده خواهد بود، می‌پردازیم.

sleepness/ sleepness/ بی خوابی / هومیوپاتی برای درمان بی خوابی

مشکلاتی که بی خوابی به همراه دارد

خواب از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیازهای روحی و جسمی انسان است. در سایه داشتن خواب و استراحت کافی است که حافظه تقویت می‌شود، تمرکز افزایش می‌یابد، پوست مجال استراحت پیدا می‌کند و فواید بی‌شمار دیگری نیز برای بدن به ارمغان می‌آید. افراد زیادی هستند که به‌محض سر گذاشتن بر روی بالش به خواب می‌روند. اما در مقابل افرادی دیگر نیز هستند که چندساعتی منتظر می‌مانند تا بتوانند به خواب بروند. این دسته از افراد با مشکل بی خوابی یا اینسامنیا مواجه هستند. شاید بتوان اثرات بی‌خوابی را با یک فنجان قهوه و یا چرت میان روز از بین برد اما اگر این مشکل ادامه‌دار باشد باعث ایجاد معضلاتی در بخش‌های مختلف زندگی افراد می‌شود.

علاوه بر این مشکلات جسمی و روحی یکی از آثار کم‌خوابی یا اختلالات خواب می‌توانند باشد. بسیاری از افراد هستند که از قرص خواب برای بی خوابی خود استفاده می‌کنند. اما این در حالی است که با قطع این قرص‌ها مشکلات بی خوابی برمی‌گردند چراکه این داروها دلیل اصلی بیماری را به‌صورت ریشه‌ای درمان نمی‌کنند. در طرف مقابل می‌توان از روش‌های کم‌خطرتری مانند هومیوپاتی برای درمان بی خوابی نیز استفاده کرد. گفتنی است که هومیوپاتی در درمان بی خوابی روشی کم‌خطر و درعین‌حال بدون عارضه با درمان ریشه‌ای خواهد بود.

sleepness/ بی خوابی / هومیوپاتی برای درمان بی خوابی

اختلالات خواب

اختلالات خواب یا اینسامنیا انواع مختلفی دارد و به شکل‌های مختلفی می‌توانند بروز کنند. فردی که معمولاً با اختلالات خواب و یا بی خوابی مواجه است از خواب منظمی برخوردار نبوده و این مشکل برای وی به مسئله‌ای آزاردهنده تبدیل خواهد شد.البته در مقاله ۱۰ نکته برای شکست اینسامنیا می‌توانید راهکارهایی برای آن پیدا کنید.

از طرفی افراد زیادی نیز هستند که به دلیل استرس و با برنامه‌های کاری پشت سر هم و عواملی که باعث مشغول شدن فکرشان می‌شوند، مشکلات بی خوابی را تجربه می‌کنند. از طرفی گاهی اوقات بی خوابی و اختلالات خواب می‌تواند دلیلی در پس مشکلات روحی و یا جسمی داشته باشد. که در این نوع از موارد می‌بایست بیماری‌های یادشده را به‌صورت ریشه‌ای درمان کرد. درنتیجه درمان اختلالات خواب نیازمند کمک علم پزشکی و تغییر در سبک زندگی و یا عادات روزمره خواهد بود. در این راستا هومیوپاتی برای درمان بی خوابی نیز یکی از روش‌های پزشکی البته متکی به داروهای طبیعی است.

ایجاد تغییر در سبک زندگی برای بهبود اختلالات خواب

گاهی اوقات با تغییرات اندکی در سبک زندگی می‌توان اختلالات خواب را بهبود بخشید و در پی آن خوابی آسوده و راحت را تجربه کرد. اگر شما هم به اختلالات خواب یا بی خوابی های شبانه مبتلا هستید بد نیست تغییری در سبک زندگی خود ایجاد کنید. در ادامه ما مواردی را در این زمینه بیان می‌کنیم.

  • مصرف بیشتر انواع سبزی‌ها و ماهی
  • کاهش مصرف قند و شیرینی
  • برنامه منظم خواب
  • کاهش مصرف کافئین در عصر و شب
  • پرهیز از مصرف الکل و تنباکو
  • نوشیدن آب قبل از خواب
  • گنجاندن ورزش در برنامه روزانه جهت فعالیت بدنی و تقویت روحیه

چگونه روش‌های هومیوپاتی هومیوپاتی در درمان بی خوابی تأثیرگذار هستند؟

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که از مشکل بی خوابی رنج می‌برید در ادامه با ما همراه باشید. بی خوابی انواع و دلایل مختلفی دارد که هومیوپاتی می‌تواند برای طیف متنوعی از آن راهکار ارائه دهد. به همین دلیل می‌توانیم بگوییم که هومیوپاتی برای درمان بی خوابی می‌تواند روشی جامع باشد. چراکه این روش درمانی همه حالت‌های ممکن را در نظر می‌گیرد.

sleepness/ بی خوابی / هومیوپاتی برای درمان بی خوابی

بیداری‌های طولانی در شب و مصرف مواد

یکی از مواردی که هومیوپاتی در درمان بی خوابی می‌تواند اثر مهمی از خود به‌جای بگذارد، بی‌خوابی‌های ناشی از هیجان فیزیکی و در پی آن هیجان ذهنی است. معمولاً این نوع از اختلالات بی خوابی در افرادی که تا دیروقت بیدار می‌مانند و یا مشکلاتی اعم از سوءمصرف مواد دارند، مشاهده می‌شود.

بیماری‌های مربوط به خانم‌ها

گاهی اوقات بیماری‌های جسمی مختلف مانند بیماری‌های مربوط به مشکلات رحمی زنان باعث ایجاد بی خوابی خواهد شد که در این شرایط نیز راهکارهای هومیوپاتی برای درمان بی خوابی می‌تواند درمانی مؤثر باشد.

مشکلات جسمی

برخی از افراد از مشکلات گوارشی و همین‌طور نفخ شکم رنج می‌برند که این مشکل منجر به بی خوابی خواهد شد. اگر این مشکل برطرف شود مشکل بی خوابی نیز حل خواهد شد. درنتیجه اگر افراد تمایل به درمان به روش هومیوپاتی در درمان بی خوابی خود با این شرایط داشته باشند، می‌توانند با خیال راحت به یک هومیوپات باتجربه در این زمینه مراجعه کنند.

sleepness/ بی خوابی / هومیوپاتی برای درمان بی خوابی

درگیری ذهنی

گاهی اوقات بی خوابی به این دلیل اتفاق می‌افتد که فرد به دلیل افکار متعددی که به ذهنش می‌آید و همین‌طور به دلیل بروز ایده‌های جدید از بی خوابی رنج می‌برد. می‌توان این مورد را گاهی اوقات در کودکان نیز مشاهده کرد که نصف شب از خواب بیدار می‌شوند و شروع به بازی می‌کنند. در این راستا نیز روش‌های هومیوپاتی برای درمان بی خوابی مؤثر خواهد بود.

هیجان ذهنی

حالت دیگری که هومیوپاتی می‌تواند به کمک درمان اختلال بی خوابی بیاید، زمانی است که فکر و خیال زیادی به ذهن بیمار هجوم می‌آورد. در این حالت معمولاً بیماران از افکار زیاد که درنهایت باعث هیجان خواهند شد، شکایت می‌کنند. معمولاً در این نوع از اختلالات خواب مشاهده‌شده است زمانی که فرد به خواب می‌رود اعضای بدنش تکان می‌خورد و زمانی که فرد از خواب بیدار می‌شود، معمولاً احساس ترس و سرگیجه نیز دارد.

خواب‌آلودگی و عدم به خواب رفتن

برخی از شرایط نیز توسط بیماران این‌چنین توصیف می‌شود که آن‌ها احساس خواب‌آلودگی شدیدی دارند اما نمی‌توانند به‌راحتی به خواب بروند. بااین‌حال فرد درگیر این مشکل می‌تواند به هومیوپات مراجعه کند و پزشک با یکی از روش‌های هومیوپاتی می‌تواند نسبت به درمان این اختلال کمک کند.

خواب سبک

خواب سبک نیز دیگر دلیل بی خوابی است. درواقع در این شرایط بیمار می‌تواند صداهای محیط را بشنود که دلیل آن افسردگی و یا غم خواهد بود. با این حساب هومیوپاتی برای درمان بی خوابی در این شرایط نیز میسر بوده و می‌توان این نوع از اختلالات خواب را نیز با هومیوپاتی درمان کرد.

بیماری‌ها و مشکلات روانی

علاوه بر مواردی که در بالا بیان شد، گاهی اوقات اختلالات خواب و اینسامنیا باعث خواهد شد تا فرد در خواب راه برود و یا حرکات غیرعادی دیگری از وی سر بزند. با این حساب باید بگوییم با توجه به تحقیقات صورت گرفته هومیوپاتی در درمان این نوع اختلال نیز می‌تواند وارد عمل شود و نتایج شگفت‌انگیزی را نیز به ارمغان آورد.

sleepness/ بی خوابی / هومیوپاتی برای درمان بی خوابی

سخن پایانی

استفاده از هومیوپاتی برای درمان بی خوابی یا عارضه اینسامنیا یکی از طبیعی‌ترین روش‌های درمانی موجود است که می‌تواند درمان ریشه‌ای و همچنین بدون عارضه‌ای را برای بیماران به ارمغان بیاورد. در این شرایط پزشک با بررسی شرایط بیمار و شنیدن شرح و حال دقیق از فردی که با بی خوابی مواجه است، دلیل بی خوابی را می‌بایست پیدا کند و با توجه به دلیل روشی مناسب را برای درمان انتخاب کند. درمان‌ها ممکن است متفاوت باشد چراکه دلایل بی خوابی نیز ممکن است از فردی به فردی دیگر فرق کند. بعضی از افراد دلیل بی‌خوابی‌شان دلایل عاطفی بوده و برخی دیگر به دلیل مشکلات جسمی از بی خوابی رنج می‌برند

همان‌طور که در مقاله‌های پیشین نیز به آن اشاره کردیم، هومیوپاتی برای درمان اضطراب، استرس و ترس و همچنین نشانه‌های فیزیکی آن راهکارهای مشخصی دارد. با این حساب انتخاب و تجربه این روش درمانی بی‌ضرر خواهد بود. اگر شما جزو افرادی هستید که تجربه‌های مشابه داشته‌اید و یا برای مشکلاتی این‌چنینی به پزشک هومیوپات مراجعه کرده‌اید، خوشحال می‌شویم، تجربیات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :
دکتر غلامرضا عسگری

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم