راهکارها و روش های هومیوپاتی برای درمان افسردگی

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مارس 29, 2020

استفاده از هومیوپاتی برای درمان افسردگی و البته سایر بیماری‌های خلفی یکی از روش‌های اثبات شده است که در این روش بیماران می‌توانند از عوارض ناشی از داروهای شیمایی مصون بمانند و به درمان همیشگی نیز امیدوار باشند.

هومیوپاتی یکی از شاخه‌های جدید پزشکی معاصر با رویکردی جدید است که به‌عنوان روشی مکمل یا مستقل برای درمان برخی از بیماری‌ها شناخته می‌شود. این روش درمانی درواقع به‌مانند واکسیناسیون عمل کرده و بدن افراد تحت درمان را در برابر بیماری‌ها مقاوم خواهد کرد. درواقع مقاومت بدن از طریق داروهای هومیوپاتی که معمولاً شامل دز بسیار کوچکی از مواد طبیعی هستند، تأمین خواهند شد. ما در این مقاله قرار است به راهکارهای هومیوپاتی برای درمان افسردگی بپردازیم.

هومیوپاتی در درمان بیماری‌های مختلفی ازجمله بیماری‌های مربوط به روح و روان مانند افسردگی نیز مؤثر است. افسردگی برای درمان هومیوپاتی از بسیاری جهات منحصربه‌فرد است. به‌طوری‌که در این روش درمانی به داروهای ضدافسردگی نیازی نخواهد بود اما در عین حل ممکن است، مدت‌زمان موردنیاز درمان اندکی طولانی شود.

هومیوپاتی برای درمان افسردگی / homeopathy for depression

هومیوپاتی برای درمان افسردگی

افسردگی بیماری تقریباً شایعی است که در همه سنین می‌تواند بروز کند. بااینکه این بیماری انواع و علائم متفاوتی دارد اما گاهی برخی از افراد نیز از وجود آن مطلع نیستند. همان‌طور که احیاناً در جریان قرار دارید بیماری افسردگی علاوه بر روح و خلقیات، ممکن است مشکلات جسمی مختلفی را نیز به همراه داشته باشد. درواقع مشکلات و علائم جسمی ناشی از افسردگی باید جدی گرفته شوند.

پس تصمیم به درمان گام بزرگی در زمینه‌ی تأمین سلامت عمومی بدن محسوب شود. در این راستا باید اشاره کنیم که هومیوپاتی برای درمان افسردگی یکی از بهترین روش‌های درمانی محسوب می‌شود که عوارض کمتری نیز با این روش درمانی گریبان گیر بیمار خواهد بود. درواقع اگر بیماران برای درمان این روش را برگزینند و در مراحل ابتدایی به پزشک هومیوپات مراجعه کنند، پزشک با راه‌کارهایی که ارائه می‌دهد می‌تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و همین‌طور احتمال بروز پیامدهای آتی آن را نیز از بین ببرد.

داروهای هومیوپاتی برای درمان افسردگی و بیماری‌های مربوط به روان چقدر مؤثر خواهد بود؟

همان‌طور که اشاره کردیم هومیوپاتی و تجویز داروهای این روش درمانی در حوزه درمان بیماری‌های روحی عملکرد بسیار خوبی دارد. در این زمینه شما می توانید مقاله روش‌های هومیوپاتی برای درمان استرس و اضطراب را نیز مطالعه کنید. چراکه علاوه بر اینکه هومیوپاتی برای درمان افسردگی مؤثر است، در درمان بیماری‌هایی مانند سردردهای عصبی، استرس و وسواس فکری و عملی به‌خوبی پاسخگو خواهد بود. البته باید توجه داشت که نمی‌توان این روش درمانی را برای همه بیماران بکار برد. درواقع در مورد بیمارانی که نیاز به بستری دارند به دلیل کمبود امکانات بیمارستانی هومیوپاتی، می‌بایست از تجویز دارو خودداری کرد.

کدام دسته از بیماران مبتلا به افسردگی می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند؟

هومیوپاتی برای درمان افسردگی می تواند برای افراد مختلفی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، استفاده شود. به دلیل گستردگی انواع مختلف و افراد که می توانند به این مشکل مبتلا شوند، ما در ادامه فهرستی را آورده‌ایم:

 •  افرادی که دچار افسردگی‌ها و غم‌های بی‌مورد هستند.
 • افرادی که عزیزی را از دست داده‌اند و مدت زیادی است که نتوانسته‌اند با این غم کنار بیایند.
 • بیمارانی که احساس پوچی و بی‌ارزشی می‌کنند.
 • عصبی هستند و حتی با چیزهای کوچکی تحریک می‌شوند.
 • ترحم و دلسوزی بیش از حد برای دیگران دارند.
 • افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند.
 • افسردگی‌ها و خشم‌هایی که به دنبال سرزنش و یا تحقیر باشد.
 • کودکانی که به دلیل از دست دادن والدین یا جدا شدن آن‌ها دچار افسردگی می‌شوند.
 • افسردگی‌های ناشی از کم‌کاری تیروئید.
 • افسردگی با علائمی ازجمله پرخوری یا بی‌اشتهایی عصبی
 • احساس توده‌ای نامعلوم در گلو و یا بغض
 • کسانی که بیزاری از زندگی را تجربه می‌کنند

همچنین هومیوپاتی برای درمان افسردگی که در پی آن زودرنجی و حساس شدن نسبت به فرزندان، همسر، پدر و مادر و نگرانی‌ها است نیز مؤثر خواهد بود. اگر هم افرادی دچار وسواس فکر باشند می توانند از راهکارهای هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری استفاده کنند.

هومیوپاتی برای درمان افسردگی / homeopathy for depression

تفاوت درمان دارویی با درمان هومیوپاتی برای افسردگی

داروهای شیمایی که در درمان افسردگی، اختلالات روانی و مشکلاتی این‌چنین مورداستفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند عوارض مختلفی داشته باشند. بااین‌حال بروز عوارض جانبی ممکن است باعث شود تا افراد میزان مصرف دارو را کم کنند و از همه این‌ها گذشته با قطع دارو نیز احتمال دارد که بیماری دوباره بازگردد.

این در حالی است که هومیوپاتی برای درمان افسردگی یکی از سالم‌ترین روش‌های درمانی ممکن شناخته می‌شود. در این روش پزشک هومیوپات انواع داروهای ترکیبی و طبیعی را جهت درمان استفاده خواهد کرد. داروهای مورداستفاده در هومیوپاتی سلامتی دیگر اعضای بدن را تهدید نمی‌کنند و عوارض جانبی نیز ندارند.

یکی دیگر از اثرات خوبی که هومیوپاتی برای درمان افسردگی، از خود به‌جا می‌گذارد این است که با درمان افسردگی از طریق هومیوپاتی بیماران حتی ادعا می‌کنند سایر مشکلاتی که داشتند نیز برطرف شده است. به‌عنوان‌مثال بر اساس بررسی‌ها، افراد مبتلا به اینسامنیا و همین‌طور بانوانی که در دوران PMS بودند ادعا کردند با این روش درمانی نه‌تنها افسردگی دوره‌ای آن‌ها بهبودیافته است بلکه سایر عوارض مثلاً عوارض و دردهای ناشی از دوران PMS نیز از بین رفته است.

افسردگی

به‌طورکلی استفاده از روش هومیوپاتی برای درمان افسردگی اثری طولانی‌مدت دارد و از اثرات سمی داروها نیز خبری نخواهد بود. البته شاید یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی این روش درمانی پیدا کردن داروی دقیق توسط هومیوپات است. برخلاف بسیاری از داروهای ضدافسردگی که با توجه به علائم بیمار تجویز می‌شوند، داستان در این روش درمانی کاملاً متفاوت خواهد بود.

سخن پایانی

با دلایلی که در بالا بیان شد موفقیت هومیوپاتی برای درمان افسردگی و مشکلات خلفی، ۵۰ درصد بیشتر از درمان‌های دارویی بوده است. به‌عنوان مثال در بین ۱۰۰ نمونه از افراد مبتلا به افسردگی که با روش هومیوپاتی درمان شدند، بیش از ۵۰ نفر درمان موفقیت‌آمیزی را تجربه کردند اما همین تعداد در روش درمان دارویی و استفاده از داروهای ضدافسردگی به ۳ یا ۴ نفر رسید. پس این مثال به خوبی نشان می‌دهد که انتخاب داروی دقیق توسط هومیوپات بخش مهم کار محسوب خواهد شد. البته امروزه با افزایش تجربیات افراد متخصص و همین‌طور پیشرفت هومیوپاتی در درمان بیماری‌های مختلف نگرانی‌های موجود دراین‌باره تا اندازه زیادی کاهش‌یافته است و افراد با امید بیشتر و خیال راحتی می‌توانند این روش درمانی را برگزینند.

درنهایت باید اضافه کنیم که هومیوپاتی روش درمانی دقیقی است که علاوه بر بیماران حساس به دارو برای درمان مادران شیرده، خانم‌های باردار، نوزادان و شیرخواران می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. چراکه داروهای هومیوپاتی برای درمان افسردگی، به‌دوراز هرگونه عارضه‌ای هستند و این دسته از بیماران می‌توانند نتیجه خوبی را نیز از آن کسب کنند. در این روش پزشک باتجربه هومیوپات گفتگوی گسترده‌ای با بیمار خواهد داشت که در پس این گفتگو می‌تواند روش‌های بالقوه را نیز شناسایی کند و از نزدیک شاهد روند بهبود بیماری باشد. با این حال اگر شما هم از افسردگی یا مصرف داروهای مربوط به آن رنج می‌برید و یا به هر دلیلی از مصرف دارو اجتناب می‌کنید، می‌توانید با پزشک خود دراین‌باره مشورت کنید و از روش ها و راهکارهای هومیوپاتی برای درمان افسردگی خود استفاده کنید.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا تاکنون برای درمان بیماری جسمی یا روحی از روش‌هایی همچون هومیوپاتی استفاده کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، خوشحال خواهیم شد تا تجربه‌های خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :
دکتر غلامرضا عسگری

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم