با راهکارهای هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری آشنا شوید

نویسنده : دکتر غلامرضا عسگری تاریخ انتشار : مارس 15, 2020

وسواس فکری مشکلی است که بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود و علائم و انواع مختلفی دارد. از این رو هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری در انواع مختلف راهکار مشخصی دارد و افراد مبتلا را از عوارض داروهای شیمیایی دور نگه می‌دارد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان خروج از منزل بعد از قفل کردن در دوباره آن را چک کرده باشید. این موارد سطحی و مشابه با برخی از توجهات و عدم توجه به افکار منفی معمولاً از بین می‌روند اما مشکل از آنجا آغاز می‌شود که چنین رفتارهایی به‌صورت وسواس فکری بروز می‌کنند. مثلاً با اینکه فرد به درست انجام شدن کاری اطمینان دارد، اما باز هم بارها آن را انجام دهد. چنین اختلالاتی نیاز به درمان دارند که روش درمانی هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری راهکارهای مفیدی دارد. از طرفی با بهره‌مندی از خدمات هومیوپاتی می‌توان سایر بیماری‌ها را نیز درمان کرد.

وسواس فکری

وسواس فکری اختلالی است که به‌صورت ناخواسته فرد تمایل دارد که به‌صورت مداوم کاری را انجام دهد. این وسوسه که در ذهن ایجاد می‌شود، باعث خواهد شد تا فرد مبتلا یک کار را برای چندین بار تکرار کند. به‌عنوان‌مثال وقتی جایی را تمیز می‌کند، با اینکه آن محل تمیز است اما باز هم دچار شک شده و دوباره مبادرت به تمیز کردن خواهد کرد. این‌چنین رفتارهایی درنهایت باعث مشکلات جسمی متعددی خواهند شد و در بلندمدت دردسرآفرین هستند. دلایل ابتلا به وسواس فکری ممکن است مختلف باشد که در این میان می‌توان به دلایل ژنتیکی و عوامل بیولوژیک، علل محیطی مثلاً بودن در محیطی پراسترس و برهم خوردن تعادل برخی از هورمون‌های مغزی باشد. در ادامه نمونه‌های دیگری از وسواس فکری را معرفی خواهیم کرد.

هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری

نمونه‌ها و نشانه های وسواس فکری

هرچند وسواس فکری به خودی خود در ظاهر باعث نمی‌شود که فرد نسبت به خود و یا اطرافیانش رفتارهای آسیب رسان نشان دهد. بلکه این دسته از افراد بیش از سایرین نگران سلامتی خود و اعضای خانواده هستند. اما می‌توانند با وسواس‌های بی‌مورد کیفیت زندگی خود و دیگران را کاهش دهند. گفتنی است که این بیماری معمولاً با بهبود حالات روحی می‌تواند درمان شود مگر اینکه دلایل روان پریشی سبب چنین رفتارهای باشد. خوب است بدانید در بخش بعدی که به هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری، وسواس فکری اشاره می‌کنیم خواهیم دید، هومیوپاتی برای انواع این بیماری راهکار مشخصی دارد. بااین‌حال نمونه‌ها و نشانه های وسواس فکری عبارت‌اند از:

اهمیت زیاد به تمیزی و نظم: این دست از افراد بیش از اندازه تمایل به شستن سطوح و دست‌ها دارند.
شک و تردید در مورد انجام صحیح کارها: افراد دارای وسواس فکری با اینکه کارها را درست انجام می‌دهند اما باز هم دچار اضطراب می‌شوند.
ترس بی‌مورد از کثیف بودن و میکرب: تفکرات اشتباهی در مورد تمیز بودن موارد بدیهی از خود نشان می‌دهند.
ترس از صدمه زدن به یکی از اعضای خانواده: گاهی این افراد نگران یکی از اعضای خانواده هستند و نگرانی‌های بی‌مورد خود را به صورت‌های مختلف بروز می‌دهند.

هنوز دلیل اصلی ابتلا به این اختلال مشخص نشده است اما مطالعات نشان می‌دهد، معمولاً یکی از گروه‌های در معرض خطر ، کودکانی هستند که تجربه‌های روانی بدی را در کودکی گذرانده‌اند. یا اینکه افراد سابقه ژنتیکی در این مورد را دارند.

راهکارهای درمانی وسواس فکری

گاهی اوقات در موارد غیر پیشرفته افراد می‌توانند با بی توجهی نسبت به فکر وسواسی خود بر این مشکل غلبه کنند. مثلاً زمانی که همیشه وسواس فکری دارند که در را قفل کرده‌اند یا خیر، نسبت به آن بی‌توجه باشند. بدین ترتیب کم‌کم از شدت وسواس کم خواهد شد اما در موارد شدیدتر موضوع به این سادگی‌ها نیست.

گفتنی است که در موارد شدید وسواس فکری افراد به‌تنهایی نمی‌توانند از شر وسواس فکری خلاص شوند. پیشنهاد می‌شود این دسته از افراد از روش‌های مرسوم درمان یعنی مراجعه به یکی از متخصصین روانشناس بالینی و یا روان‌پزشک کمک بگیرند. از طرف دیگر اگر تمایلی به مصرف داروهای شیمیایی ندارند و یا نمی‌خواهند دچار عوارض ناخواسته شوند می‌توانند از روش‌های سنتی مانند هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری استفاده کنند. بااین‌همه درمان این مشکل موضوع مهمی است که این افراد باید به آن توجه جدی داشته باشند. علاوه بر این هومیوپاتی برای سایر مشکلات مربوط به روان افراد نیز راهکارهایی دارد که در اینجا هم می‌توانید با روش های هومیوپاتی برای درمان اضطراب، استرس و ترس آشنا شوید.

obsessive-mind/ وسواس فکری

نقش هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری

داروهای هومیوپاتی می‌توانند بدون هیچ گونه عوارض جانبی برای درمان وسواس فکری مؤثر باشند. چراکه این داروها کاملاً طبیعی بوده و مشکلات را در صورت تشخیص صحیح به‌صورت ریشه‌ای درمان می‌کنند. بنابراین افراد می‌توانند با خیال راحت از روش درمانی هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری استفاده کنند. تنها کار مهم مراجعه به یک پزشک هومیوپات باتجربه است. تا بتواند دارویی متناسب با نوع اختلال وسواس فکری تجویز کند. در ادامه انواع وسواس فکری که با هومیوپاتی درمان می‌شوند، معرفی خواهند شد. جالب است بدانید ازآنجایی‌که وسواس فکری ممکن است در انواع مختلف بین افراد مبتلا وجود داشته باشد، پس نمی‌توان درمان یکسانی را برای همه تجویز کرد. بلکه پزشک هومیوپات با بررسی روانی و جسمی هر فرد داروی موردنیاز و روش درمانی لازم را تجویز می‌کند.

انواع اختلال وسواس فکری که با هومیوپاتی درمان می‌شوند

اختلال وسواس فکری می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و در انواع مختلف ظاهر شود که هومیوپاتی برای انواع مختلف راهکار مخصوص به خود را دارد. این راهکارها عبارت‌اند از:

افرادی که دائماً به مرگ فکر می‌کنند

هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری برای افرادی که دائماً به مرگ فکر می‎کنند، راهکار ویژه‌ای دارد. این دسته از افراد فوبیای تنهایی دارند و احساس می‌کنند که اگر تنها بمانند می‌میرند. با این حساب داروی تجویزشده توسط پزشک هومیوپات ماهر می‌تواند اضطراب، افسردگی و فوبیای مرگ که باعث ایجاد وسواس فکری می‌شوند را از بین ببرد.

درمان افکار مبهم

این دسته از افراد معمولاً زمانی که در قطار هستند و یا در حال رد شدن از روی پی هستند، تصور می‌کنند که قرار است به بیرون پر تاپ شوند. این‌چنین افکاری باعث خواهد شد تا فرد مضطرب شود. درنتیجه هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری در این نمونه هم کاربردی است.

افراد حساس به نظم

یکی دیگر از مواردی که هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری مورداستفاده قرار می‌گیرد زمانی است که افراد می‌توانند با کوچک‌ترین بی‌نظمی عصبانی شوند. همچنین برخی ازاین‌دست افراد اگر وسایلی در سر جای خود نباشند به‌راحتی عصبانی می‌شوند. دیگر نشانه‌هایی که این دست از افراد دارند در نوع لباس پوشیدنشان است. این افراد بسیار منظم و تمیز لباس می‌پوشند و تمایل دارند که همه رنگ‌ها با هم ست باشند. همین‌طور آن‌ها در هر کاری کمال طلب هستند و می‌خواهند همه کارها به نحو احسن انجام شود.

افرادی که در را چک می‌کنند

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم چک کردن بیش از اندازه درها در هنگام خروج از منزل می‌تواند از دیگر اختلالات وسواس فکری باشد. گفتنی است این افراد معمولاً در رویاهای خود دزد می‌بینند که وارد خانه شده است. در این راستا هم هومیوپاتی برای درمان وسواس فکری راهکار ویژه‌ای دارد.

شستن چند باره دست‌ها

برخی از افرادی که با این اختلال روبه‌رو هستند با اینکه دستان تمیزی دارند اما در تماس با هر شی ای احساس می‌کنند که دستشان کثیف شده است و باید مجدداً دست خود را بشویند. علاوه بر این شستن دست‌ها در فواصل زمانی کوتاه از کارهای عادی در برخی افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری است.

obsessive-mind/ وسواس فکری

راهکارهایی برای بهبود روند درمان

مسلماً وسواس یک رفتار تکرارشونده است که تکرار آن دست خود فرد نبوده و نباید بد از تکرار فرد احساس گناه کند. چراکه احساس گناه به تکرار عمل وسواس گونه‌اش دامن می‌زند. در اینجا می‌توانید با ۷ روش جهت مبارزه با وسواس فکری آشنا شوید. در این راستا اطرافیان بیمار هم نباید باعث احساس گناه و یا تشدید آن شوند. در ادامه نکات دیگری را در این راستا بیان می‌کنیم:

– یکی از نکاتی که افراد باید موردتوجه قرار دهند این است که هرچه بیشتر به وسواس توجه شود، احتمال تکرار آن نیز بیشتر خواهد شد. پس افراد باید تا حد امکان از توجه زیاد به چنین رفتارهایی خودداری کنند.
– اطرافیان باید بعد از انجام تکلیف توسط فرد بیمار وی را تشویق کنند.
– نباید از رفتارهای فردی که وسواس فکری دارد متعجب شد. چراکه خودش هم از این‌که کاری را تکرار کند آزرده است اما چاره‌ای ندارد و دست خودش نیست.
– مسخره کردن فردی که به وسواس فکری مبتلا است باعث سرخورده شدنش خواهد شد.
– سعی کنید کارهایی را انجام ندهید که به کارهای وسواس گونه فرد مبتلا به وسواس فکری دامن بزند.

سخن پایانی

همیشه وقتی نام بیماری روانی به گوش می‌خورد افراد احساس ترس و دلهره دارند و گاهی از درمان سرباز می‌زنند و اصلاً نمی‌خواهند بیماری خود را قبول کنند. اما باید بگوییم که عدم درمان مشکلات روانی می‌تواند مشکلات جسمی و همین‌طور عوارض جدی را در آینده به دنبال داشته باشد. پس باید برای درمان چنین مشکلاتی یکی از روش‌های درمانی مانند مراجعه به روان‌پزشک بالینی و یا روش‌های سنتی همچون هومیوپاتی را برگزید. اگر شما هم تجربه درمان وسواس فکری با روش درمانی هومیوپاتی را داشتید می‌توانید تجربیات خود را با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید و نظر خود را در این باره بیان کنید.

نظرات و سوالتان را با ما به اشتراک بگذارید ! ارسال دیدگاه

درباره نویسنده :
دکتر غلامرضا عسگری

دکتر غلامرضا عسگری - بیش از 20 سال است که به عنوان پزشک، هومیوپات و مشاور فعالیت می کنم. هم اکنون به عنوان پزشک هومیوپات، Weight Coaching و محقق آب های طبی در کانادا، با کمک Telemedicine به عنوان پزشک مشاور و مدرس هومیوپاتی مشغول فعالیت هستم.

خواندن این مقالات را هم به شما پیشنهاد می کنیم